SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-12-2022 17:32   Güncelleme : 09-12-2022 17:32

Ankilozan Spondilit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Halk arasında kamburluk olarak bilinen ankilozan spondilit kişinin omurgasında bulunan bazı küçük kemiklerin yani omurların zaman geçtikçe kaynaşmasına neden olan inflamatuar bir hastalık çeşididir.

Ankilozan Spondilit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Halk arasında kamburluk olarak bilinen ankilozan spondilit kişinin omurgasında bulunan bazı küçük kemiklerin yani omurların zaman geçtikçe kaynaşmasına neden olan inflamatuar bir hastalık çeşididir. Kamburluk yani ankilozan spondilit genellikle genç yaşlarda ortaya çıkar, omurgayı ve omurganın son kısmı olan leğen kemikleri arasında bulunan sakroiliyak eklemleri etkileyen iltihaplı romatizma türüne denir. Bu iltihap mikrobik değildir. Oluşan iltihap sonucunda sırt boyun bel ve kalçanın arka kısımlarında tutukluk ya da ağrı ortaya çıkmaktadır daha sonraki dönemlerde ise kamburluk ya da omurgada kalıcı hareket kısıtlı gelişir.

Dr. Ceyhun Nuri sitesi, ankilozan spondilit nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetiğin bu hastalığın ortaya çıkışında büyük rolü olduğu düşünülmektedir, görüşünü savunur.

Ankilozan Spondilit Belirtileri Nelerdir?

Ankilozan spondilit yani omurga romatizması halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı ya da yorgunluk gibi belirtiler gösterebilir. Ayrıca çevresel eklemlerde göğüs kafesinde ve kas kirişleri ile bağların yapışmış olduğu kemik bölgelerinde ağrı ya da şişlik ortaya çıkabilir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde Omurgada hareket kısıtlı ya da kamburluk gelişebilmektedir.

Omurga Romatizması Nedir?

Tıp biliminde ismi ankilozan spondilit olarak bilinen halk arasında ise bel ya da omurga romatizması olarak adlandırılan genç yaşlarda ortaya çıkan ve omurga ile Kalça kemiği arasındaki ekleme etkileyen iltihaplı ağrılı bir romatizma türüdür. Dr. Ceyhun Nuri sitesi, ankilozan spondilit hastalığı konusunda uzman hekim olarak kalıcı tedavi uygulayarak hastalığın oluşturmuş olduğu tüm şikayetlerinin en aza indirgenmesine yardımcı olmaktadır. Siteden hizmet alabilirsiniz.