GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-12-2022 09:27   Güncelleme : 10-12-2022 09:27

BÖCEK, PİRE, HAŞERE İLAÇLAMA

Özellikle evde çok fazla vakit geçiren insanların erken fark edeceği sorunlar arasında böcekler, haşereler bulunur.

BÖCEK, PİRE, HAŞERE İLAÇLAMA

 

Özellikle evde çok fazla vakit geçiren insanların erken fark edeceği sorunlar arasında böcekler, haşereler bulunur. Hiç kimse vakit geçirdiği alanlarda bu durumla karşılaşmak istemez ancak insanlardan bağımsız olarak bu sorunlarla karşılaşmam maalesef mümkündür. Bu konuda insanlar arasında yanlış bilinen bir husus ise, böceklerin, pirelerin her zaman temiz olmayan yerlerde görüleceği kanısıdır. Elbette bu durum her zaman geçerli değildir. Temiz evlerde, ortamlarda da böcekler ile karşılaşmak ve bir böcek istilası ile karşılaşmak mümkündür.

Bazı böcek türleri, pireler kalabalık ortamlara girdiğimizde kıyafetimize tutunup evlerimize kadar bizimle gelebilir ve üreyip sorunu büyütebilir. Bu durumla karşılaşıldığında yapılması gereken ilk şey ilaçlama hakkında bilgi edinmektir. Böcek ilaçlama, Pire ilaçlama bu sorunların veya istilaların önüne geçmek için en net sonuç veren uygulamalardır. Ancak elbette ilaçlamanın doğru bir şekilde yapılması gerekir. Bunun için uzman kişilerle görüşüp ilaçlamayı onlar eşliğinde yapmakta fayda vardır.

Peki böcek ilaçlama, pire ilaçlaması veya Haşere ilaçlama nasıl yapılmalıdır?

İlaçlama denildiğinde iki tür ilaçlama yöntemi akla gelir. Bunlar kokulu ve kokusuz ilaçlama yöntemleridir. Kokusuz ilaçlama karşılaşılan sorun çok büyük değilse başvurulan yöntemdir ve diğer durumlar söz konusu olduğundu tercih ve tavsiye edilmez.

Kokulu ilaçlama ise daha kesin sonuç veren yöntemdir. Ancak bu noktada bilinmesi gereken bazı hususlar bulunur. Kokulu ilaçlama yalnızca böcek, pire ve haşereleri zehirlemez. Etkisinin büyük olması sebebiyle insanlar içinde tehlike arz etmektedir. İşte tam da bu sebeple bu yöntemin uzman kişiler tarafından uygulanması gerekmektedir. İlaçlama yapılırken mutlaka maske ve eldiven takılmalıdır. İlacın etkisinde kalmamak adına işlem en kısa sürede tamamlanmalı ve ilaç kuruyup etkisini gösterene kadar ilaçlamanın yapıldığı ortama girilmemelidir. Daha sonrasında ise girildikten sonra ortam önce en az iki saat kadar havalandırılmalı ve temizlenmelidir.

İlaçlamadan öncesinde de temizlik yapılmasında fayda vardır. İlaçlama ortalama üç ila dört saat arasında süreceğinden ortamda kimsenin bulunmaması gerekir. Açıkta besin olmamalıdır ve eğer evcil hayvan var ise çıkarılmalıdır. Pire sorunu ile karşılaşan ve pire ilaçlaması yapan kişilerin evcil hayvan konusunda da uygulaması gereken bazı adımlar vardır. İlk olarak evcil hayvan mutlaka veterinere götürülmeli ve tedavi ettirilmelidir. Daha sonrasında da düzenli bir şekilde dış parazit aşıları yaptırılmalıdır. Pire eve sokakta sevdiğimiz herhangi bir hayvan vasıtasıyla da gelebileceğinden bu durumlarda da dikkat etmek gerekir.

İlaçlama bittikten sonra da bu durumla tekrar karşılaşmamak adına önlemler almakta fayda vardır. Örneğin evde bulunan tüylü halılar düzenli olarak temizlenmeli, yün yastık ve yorganlar yıkanmalıdır. Bu önlemler alındığında bu sorunlarla karşılaşmak daha düşük bir ihtimal olacaktır.

Bahçe katında yaşayan veya bahçeli bir evde yaşayan insanlar böcek, haşere ve pire sorunları ile daha sık karşılaşmaktadır. Bu sebeple bahçenin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Bu sorunlarla karşılaşmamak adına bahçede toprak yerine çakıl kullanılabilir. Çimler düzenli olarak kısaltılabilir. Ancak bunlar böcek, pire ve haşereler ile karşılaşmadan önce yapılırsa işe yarar.

Eğer çoktan bahsettiğimiz sorunlar ile karşı karşıyaysanız kesinlikle böcek ilaçlama, pire ilaçlama ve haşere ilaçlamayı göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü en net sonucu ilaçlama verecektir.

Vücudun belli yerlerinde kızarıklık, deride döküntü, hafif şişlik ve kaşıntı varsa ilk olarak etrafta bir inceleme yapılmalı ve durumun büyüklüğüne göre mutlaka bir ilaçlama şirketi ile görüşülmelidir. İlaçlamayı tek başına yapmak da mümkündür ancak uzman kişiler ve firmalar ile yürütmek, süreci hem daha hızlı hem de tehlikesiz bir biçimde tamamlamak adına faydalı olacaktır.