GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-12-2022 11:43   Güncelleme : 13-12-2022 11:43

Abkant Büküm Yöntemleri Nelerdir?

Abkant Büküm Yöntemleri Nelerdir?

 

 

 

Abkant büküm, sac malzemeyi iki kalıp arasında bükerek şekil verme işleminde kullanılan üretim yöntemidir. CNC teknolojisi ile güçlendirilmiş yeni abkant büküm tezgahları sayesinde çok daha hassas toleranslarda çalışılabilir. Büküm yapılacak olan sac malzeme abkant büküm tezgahına yerleştirilerek ayarlanan değerler doğrultusunda şekillendirilerek istenilen ölçüde ürünler elde edilir. Sıfır hata mantığı ile çalışan bu teknoloji, günümüz endüstri ve sanayi alanında seri üretimin önünü açmaktadır. En ufak bir sapma tüm parçanın kullanılmaz hale gelmesine sebep olabileceği için bu üretim yönteminde insan gücünün arka plana atıldığı otomatize büküm tezgahları kullanmak çok daha doğru bir yoldur.

 

 

Abkant Pres Nedir?

 

Abkant büküm, parçalarınızı tam istediğiniz şekle getirmek için harika bir yoldur. Ayrıca bunu yapmanın ekonomik ve hızlı bir yoludur! Gelişen teknolojiye ayak uydurabilen abkant büküm tezgahları ile daha hızlı, kolay ve yüksek kaliteli üretimin yapılması amaçlanmaktadır.

 

Herbir büküm için ayrı kalıplar vardır ve herbir büküm açısına göre farklı geometrilerdeki bükme kalıpları kullanılmaktadır. Abkant Büküm silindirik, eliptik, konik veya oval şekiller elde edebileceğiniz bir sac metal şekillendirme yöntemidir.

 

 

 

Abkant Bükme Yöntemleri

 

Serbest bükme: Bu yöntemde iki kalıp arasında yerleştirilen malzeme üzerine üst kalıp ile baskı uygulanarak alttaki kalıp üzerindeki boşluğa doğru itilmesi sonucunda parçanın iki kalıp arasındaki boşlukta bükülmesi sonucu oluşur. Baskı gücü ne kadar artarsa parça üzerinde alınabilecek açı da o kadar daralır.Abkant büküm makineleri üzerinde bulunan yazılımlar ile basınç uygulayan basınç değerini hesaplayarak açısal verilere dönüştürür Bu yöntem çok yaygın şekilde imalat alanında kullanılır.

 

Tek kalıp bükme: Bu yöntemde adından da anlaşıldığı gibi üst kalıbın iç parçasını at kalıbın içine basarak kalıp ile parça arasında boşluğa yer vermeden kalıbın şeklini alması sağlanır.

 

Basma ve kıvırma: Bu yönteme birbiri üzerine kıvırma yöntemi de denilebilir. İki aşamada gerçekleşir. Birinci aşamada, ilk kalıp ile 30 derecelik kıvrım yapılır, daha sonra üst kalıp üzerinde ikinci kademe ile büküm işlemi tamamlanır.

 

Sac metal şekillendirme hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için https://www.tridi.co/ adresini ziyaret edebilirsiniz.