SAĞLIK
Giriş Tarihi : 17-12-2022 09:32   Güncelleme : 17-12-2022 09:32

İşitme Cihazı Kullanımı Neye Göre Belirlenir?

İşitme kaybı ya da işitme hususunda bir zayıflama şüphesi duyan hasta uzman KBB doktoruyla iletişime geçerek işitme testi uygulanmasını isteyebilir.

İşitme Cihazı Kullanımı Neye Göre Belirlenir?

İşitme kaybı ya da işitme hususunda bir zayıflama şüphesi duyan hasta uzman KBB doktoruyla iletişime geçerek işitme testi uygulanmasını isteyebilir. Fakat bu sadece hastanın istemesiyle değil doktor muayenesiyle uygulanacak bir durumdur. Uzman doktor hastayı bir Odyoloğa yönlendirerek gerek tek kulak, gerekse çift kulak için birtakım işitme testleri uygulayarak hastaya uygun olan tedavi sürecini başlatır.

Kişiye uygulanan cerrahi tedavi yöntemleri belli bir noktaya geldiğinde kişinin duyma derecesinde önemli bir farklılık gözlemlenmemesi halinde odyolog tarafından Duyanaliz işitme cihazı kullanmasına karar verilir. SGK işitme cihazı için hastaya 5 yıl süre tanımıştır. Bu süre zarfında hastanın işitme cihazında sıkıntı oluşması halinde ücreti hasta kendisi karşılamak durumundadır. Fakat 5 yıl süre sonunda hasta işitme cihazını devlet güvencesiyle yenileyebilir.

İşitme Cihazı Fiyatları 2022

İşitme cihazları türüne, özelliklerine göre farklı sınıflara ayrılmış durumdadır. Bundan dolayı tam olarak hastanın işitme kaybı türü, işitme kaybı derecesi ya da nasıl bir cihaz istediği net şekilde bilindiği takdirde fiyat bilgisi verilmesi sağlıklı olur. Tek kulak işitme cihazı fiyatları 2022 yılı için diğer çift taraflı kullanıma yönelik cihazlara göre farklılık gösterebilir.

işitme cihazı fiyatları belirlenmesinde sadece cihazın kanal sayısı değil, frekans aralığının genişliği ve ses bozulma oranı, mikrofon sayısı önemli etkenlerdir. Duy Analiz İşitme sitesinden kolaylıkla fiyat bilgisi alınabilir.