GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-12-2022 09:45   Güncelleme : 26-12-2022 09:45

Buzdolabının Çalıştırıldıktan Sonra Kendiliğinden Durması Sorunu Neden ve Çözümleri

Buzdolabının Çalıştırıldıktan Sonra Kendiliğinden Durması Sorunu Neden ve Çözümleri

 

Buzdolabınızı çalıştırdıktan sonra saniyeler içerisinde “tık” sesinin gelmesi ve çalışmayı sonlandırması sorunu, yaygın olarak görülen bir buzdolabı arızasıdır. Buzdolabınızın aniden çalışmayı kesmesi nedeni ile kullanım dışı durumda kalması sorununa yönelik hızlı ve kaliteli çözümler Arçelik Servisi merkezimiz aracılığıyla sağlanır. Buzdolabınızın çalıştırılmasından kısa bir süre sonra tık sesi ile durması teknik bir arızasının olduğunu gösterir.

Buzdolabının çalıştıktan 5 saniye sonra motorunun kendisini kapatmaya başlamasına yönelik şikayetler için uzman teknikerlerimiz tarafından gerekli kontrollerde yerinde gerçekleştirilir. İhtimaller değerlendirilerek, buzdolabının çalışmasına engel olan teknik sorunun tespiti sağlanır.

Buzdolabı Çalıştıktan Sonra Neden Aniden Durur?

Buzdolabının çalıştıktan sonra çok kısa bir süre içerisinde çalışmayı durdurması kesinlikle doğal bir durum değildir. Çünkü bu eylemi buzdolabınızda mevcut olan bileşenlerinden birisinin arızalı olması sebebiyle görüyorsunuz. Buzdolabınızın çalıştırılmasından 5 saniye kadar bir süre sonra kendiliğinden motorunu durdurması temel olarak kompresör arızasından kaynaklıdır. Kompresörün arızalanması buzdolabınızın motorunun çalışmamasına neden olur.

Buzdolabınızın kontrol ünitesinde arıza meydana gelmesi veya başlatma rölesinin hata vermesi durumunda da çalıştırıldıktan 5 saniye kadar sonra kendiliğinden durmasına neden olur. Bu ihtimallerden hangisinin buzdolabınızda mevcut olduğunun tespiti için Pendik Arçelik Servisi merkezimizin profesyonel servis hizmetlerinden destek almalısınız.

Buzdolabının 5 Saniye Sonra Kapanması Sorunu Nasıl Giderilir?

Buzdolabınızın çalıştırıldıktan 5 saniye sonra aniden durması durumunda kompresör ve kontrol ünitesi arızaları değerlendirilir. Buzdolabınızın kompresöründe meydana gelen arızalar temel olarak sargı kopuşu veya kapanması şeklinde meydana gelir. Bu durum buzdolabınızın motorunun sıkışmasına neden olarak, çalışmayı sonlandırması sonucunu ortaya çıkartır. Bu durumda buzdolabınızın aşırı yüklenmeye bağlı olarak durması söz konusu olur. Bu tip durumlarda kesin çözüm sağlanabilmesi için kompresör değişim işleminin uygulanması gerekebilir.

Buzdolabınızdaki arızaya istinaden Çekmeköy Arçelik Servisi uzman teknikerlerimiz tarafından yerinde servis müdahalesiyle çözüm sağlanır. Servisimiz teknikerleri tarafından buzdolabınızın çalıştıktan 5 saniye sonra çalışmayı durdurması şikayetinize ilişkin gerçekleştirecekleri her bir müdahale 1 yıllık garantimiz altında bulunur. Bazı durumlarda buzdolabınızın motorunun komple değiştirilmesi şeklinde bir müdahale gerekliliği de oluşabilmektedir. Bu durum yapılacak inceleme ile belirlenebilir.