GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-12-2022 10:19   Güncelleme : 29-12-2022 10:19

Dron Pilotunun İş Alanları Nerelerdir?

Drone ehliyeti günümüzde birçok gencin talep ettiği ehliyet türlerinden biridir. Özellikle dron kullanmak günümüzde son derece yaygındır.

Dron Pilotunun İş Alanları Nerelerdir?

Drone ehliyeti günümüzde birçok gencin talep ettiği ehliyet türlerinden biridir. Özellikle dron kullanmak günümüzde son derece yaygındır. Son zamanların en teknolojik ürünlerinden biri olan dronlar hayatımıza girdi gireli birçok alanda kullanım sahasına sahiptir. Sivil savunma sanayinden, ticari hayata kadar geniş bir yelpazede dronlardan istifade edilmektedir. Drone kullanımının yaygınlaşması ile birlikte, drone kullanımına belirli kriterler getirmek isteyen sivil havacılık genel müdürlüğü, birçok sivil havacılık kurumunu yetkilendirerek, drone kullanımını, ehliyete tabi tutmuştur.

Drone kullanmak isteyen kişiler, sivil havacılık genel müdürlüğünün yetkilendirdiği sivil havacılık kurslarına giderek, verilecek eğitim süresini tamamlayıp, başarı gösterdikten sonra, drone ehliyeti alarak, drone kullanmaya başlayabilirler. Sapmaz Havacılık sitesi ile ürünler incelenebilir.

Dron Pilotluğu İş Alanları Nerelerdir?

Dron ehliyeti özellikle sivil havacılık kurslarında verilen belirli bir eğitim süresini tamamlamış ve bu eğitim süresince başarı göstermiş kişilere drone ehliyeti verilmektedir. Dronun hayatımıza girmesi ile birlikte, kullanımı oldukça yaygınlaşmış ve birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Ticari anlamda dron kullanabilmek için, drone pilotluğu eğitim almış olmak gerekmektedir. Özellikle dron eğitimi ve drone ehliyeti, dronun ağırlığına göre değişmektedir. Drone ehliyeti kategorileri üçe ayrılmıştır. Bu kategoriler arasında İHA 0 ehliyeti 4 kilograma kadar olan cihaz kullanmak için alınır. İHA 1 ehliyeti ise 25 kilograma kadar olan cihazların kullanımı için alınan ehliyettir.

İHA 2 ehliyeti ise 150 kilograma kadar olan cihazların kullanımı için alınan ehliyettir. İHA 3 ehliyeti ise 150 ve üzerindeki dronelar için alınan ehliyettir. Siz de durun ehliyet almak istiyorsanız, sivil havacılık genel müdürlüğüne bağlı bir sivil havacılık kurumuna gitmeniz gerekmektedir. Bu konuda Sapmaz Havacılık sitesinden hizmet alınabilir.