GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-01-2023 15:57   Güncelleme : 09-01-2023 16:00

Bahreyn Vize Politikası ve 2023’te Aktarmalı Uçuşlarda Vize

Bahreyn Vize Politikası ve 2023’te Aktarmalı Uçuşlarda Vize

Bahreyn vize politikası, vatandaşı olunan ülkeye göre şekillenmekte olup Bahreyn seyahati için vatandaşı olunan ülkeye bağlı olarak seyahat amacına uygun bir vizenin alınması gerekmekte ya da gerekmemektedir. Bahreyn vize uygulamasına ilişkin bilgileri ve Bahreyn online vize uygulamasını VZM Grup danışmanı Tuğçe Çaldıran’a sorduk.

Bahreyn T.C. Vatandaşlarından Transit Vize İstiyor Mu?

Bahreyn T.C. vatandaşlarından, havalimanında bekleme sürelerinin 8 saati aşıyor olması durumunda transit vize istemektedir. Bekleme süresi 8 saatten uzun seyahatler için Bahreyn transit vizesi alınmalıdır.

Bahreyn Transit Aktarma Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bahreyn transit aktarma vizesi başvurusu, online olarak seyahat öncesinde veya Bahreyn’e girişlerde sınırda yapılabilmektedir. Bahreyn aktarma vizesi için online başvurularızı https://www.evisa.gov.bh/ adresi üzerinden tamamlayabilirsiniz. Başvuru formunu doldurduktan ve gerekli evrakları PDF veya JPG formatında sisteme aktardıktan sonra, kredi veya banka kartı ile vize ücretini ödemelisiniz. Başvuru işlem süresi içerisinde referans numarası ile vize takibi yapabilirsiniz. Bahreyn online vize başvurunuz onaylandığında çıktısı alarak Bahreyn seyahatleriniz için kullanabilirsiniz.

Bahreyn transit vize için sınırda vize başvurusunu ise uluslararası Bahreyn havalimanlarından yapabilirsiniz. Kapıda vize başvurusu için havalimanındaki vize başvuru bölümüne geçmeniz ve kapıda vize başvurusunda bulunacağınızı belirtmeniz gereklidir. Vize memurlarının yönlendirmelerini takip etmeli ve soruları soruları cevaplamalısınız. Gerekli evrakları ibraz ettikten ve vize ücretini ödedikten sonra kapıda vize başvurularınız tamamlanmaktadır.

Bahreyn Transit Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Bahreyn transit vize başvuru evrakları aşağıdaki gibidir.

  • En az 6 ay geçerliliği bulunan başvuru sahibine ait pasaport
  • Vesikalık özellikte fotoğraf
  • Gidiş ile dönüş yolculuklarına ait ulaşım belgeleri

Bahreyn Transit Vize Başvuru Ücreti

Bahreyn transit vize ücretleri kapsamında, iade edilemeyen vize başvuru ücreti 4 Bahreyn dinarıdır (2023 Ocak ayında 10 dolar veya 200 TL) ve başvuru yapılırken ödenir. Başvurunun onaylanması halinde 5 Bahreyn dinarı (2023 Ocak ayında 13 dolar veya 250 TL) olan Bahreyn vizesi ücretinin de ödenmesi gerekmektedir.

Bahreyn Havaalanı Transit Vize Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Bahreyn havaalanı transit vize geçerlilik süresi 2 gündür.

Bahreyn Krallığı'nın Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

Bahreyn Krallığı’nın vize istemediği ülkeler aşağıda verilmiştir.

  • Kuveyt
  • Umman
  • Suudi Arabistan
  • Birleşik Arap Emirlikleri

Bahreyn Vizesi İle Başka Ülkelere Giriş

Bahreyn vizesi hamiline Bahreyn dışındaki bir ülkeye giriş izni vermemekte olup Bahreyn vizesi ile yalnızca Bahreyn Krallığı'na seyahat edebilirsiniz.

Bahreyn üzerinden aktarma yaparak farklı bir ülkeye seyahat edecek olan belirli ülke vatandaşlarının, Bahreyn transit vizesi almaları gerekebilmektedir. Vizenin gereklilik durumu, başvuru sahiplerinin ülkelerine ve Bahreyn’de aktarma için bulunacakları süreye göre farklılaşmaktadır.

Bahreyn aktarmalı uçuşlar için transit vize gerekliliği ve başvuru işlemleri hakkında bilinmesi gerekenleri akredite acente Vizem.net'in uzmanlarından Bahreyn göçmenlik hukuku danışmanı Ebru Sönmez’den öğrendik.

Danışman Tuğçe Çaldıran Hakkında

Tuğçe Çaldıran Abant İzzet Baysal üniversitesinden 2018 yılında mütercim ve tercümanlık bölümünden mezun oldu. Çeşitli yeminli tercüme projelerinde yer aldıktan sonra 2022 yılı Mart ayında vize ve oturum izinleri hakkında vizem.net vize danışmalık şirketinde çalışmaya başladı. Vize, oturum ve vatandaşlık konuları hakkında 100’den fazla makale için katkıda bulundu.