GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-01-2023 12:16   Güncelleme : 27-01-2023 12:16

Sosyal Yardım Başvurusu

Sosyal yardımlar ekonomik açıdan zorluk çeken gelir düzeyi düşük ve geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için devlet tarafından sunulan bir hizmet türüdür.

Sosyal Yardım Başvurusu

Sosyal yardımlar ekonomik açıdan zorluk çeken gelir düzeyi düşük ve geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için devlet tarafından sunulan bir hizmet türüdür. Sosyal yardım başvuru için herhangi bir belgeye ihtiyaç yoktur. Vatandaşlar yalnızca Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile yardım başvurusu yapabilirler.

Devlet tarafından yapılan bu sosyal yardımlardan faydalanmak isteyen gelir düzeyi düşük olan yurttaşlar yardım başvurularını nereye yapabilecekleri hakkında araştırma içerisine giriyorlar. Vatandaşlar sosyal yardım başvurularını e-devlet üzerinden yapmak istiyorlarsa bu durumda kendilerine ait olan e-devlet hesaplarını kullanmalıdır. Kendi e-devlet hesapları üzerinden başvuru yapan ihtiyaç sahibi vatandaşların gerekli şartları sağlaması halinde devletin sunmuş olduğu sosyal yardımlardan faydalanmaları mümkün.

Belediye Yardım Başvurusu

Ülkemizde işsiz vatandaşlar engelli vatandaşlar herhangi bir geliri bulunmayan yaşlılar ve çocuklarının okul masraflarını karşılamakta zorlanan kişiler sosyal yardım başvurusu yapabilirler. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kaymakamlıklar çeşitli kurum kuruluş ve vakıflar tarafından geçimlerini sağlamakta güçlük çeken vatandaşlar için bir takım yardım planları hayata geçirilmiştir. Ayrıca belediye yardımları da bu vatandaşlara sunulmaktadır.

Devlet tarafından belirlenen şartları taşıyan tüm ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar başvuru yaparak devletin sunmuş olduğu maddi yardımlardan faydalanabilir. Yarın başvurusunda bulunan vatandaşların gerekli şartları sağlaması durumunda başvurular olumlu sonuçlanır. E devlet platformunu kullanarak yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşların sisteme giriş yapmaları için e devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası istenir. Vatandaşlar e devlet üzerinden yer alan yardım başvurusu bölümünden başvuru taleplerini oluşturabilirler. Yardım Başvuru sitesinden de bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan maddi yardımdan faydalanmak için başvuru yapan vatandaşlar başvuru sonuçlarının nasıl öğrenileceği konusunda araştırmalar yapıyorlar. E devlet platformu üzerinden yardım başvurusunda bulunan vatandaşlar başvuru sonucunu sorgulamak için yine e devlet üzerinden destek alabilirler. Burada sosyal yardım bilgileri sorgularına ekranına giriş yaparak başvuruların olumlu ya da olumsuz sonucunu görmek mümkün.

Başvuru sorgulama ekranına giriş yaptıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e devlet şifresi yeterlidir. Ayrıca başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda sosyal yardım yapan kuruma bizzat giderilmesi ve kurumu tarafından talep edilen belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gereklidir.

Sosyal Yardımdan Kimler Faydalanamaz?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ekonomik durumu kötü olan vatandaşlara yönelik planlanmış olan sosyal yardımların gerçek muhtaç kişilere ulaşabilmesi için devlet tarafından konulmuş bazı şartlar vardır. Devletin sunduğu Bu şartları taşımayan kişiler yapılan sosyal yardımlardan faydalanamazlar. Yardım başvurusu yapan kişilerden bir takım belgeler istenir. Bu belgeler ile yardım başvurusunda herhangi bir sahteciliğin önüne geçilmesi sağlanır. Bu sayede gerçek ihtiyaç sahipleri tespit edilerek yapılan sosyal yardımlar ulaştırılır. Devletin sunmuş olduğu sosyal yardımlardan kamu çalışanları memurlar İŞKUR'dan işsizlik ödeneği alan kişiler ve sosyal güvenlik kurumundan maaş alan emekliler faydalanamaz. Tüm detayları Yardım Başvuru sitesinden öğrenebilirsiniz.