SAĞLIK
Giriş Tarihi : 31-01-2023 10:26   Güncelleme : 31-01-2023 10:26

Perikardit Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Perikardit adı verilen kalpte sıvı birikmesi durumu, kalbi tam anlamıyla çevreleyen dokunun tam olarak iltihapla kaplanması, şişmesi ve dokunun tahrip olması anlamına gelir.

Perikardit Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Perikardit adı verilen kalpte sıvı birikmesi durumu, kalbi tam anlamıyla çevreleyen dokunun tam olarak iltihapla kaplanması, şişmesi ve dokunun tahrip olması anlamına gelir. Bundan dolayı da kalp zarında iltihaplanma ve beraberinde sıvı artışı olabilir. Böyle durumlar ile karşılaşılmaması için düzenli olarak bir kardiyologla görüşme yapılması ve fiziki muayeneden geçilmesi sağlıklı olacaktır. Kalpte sıvı birikmesinin belirli tipleri bulunur. Bu tipler arasında Akut dönemde hastada 3 ay boyunca belirli semptomlar ve şikayetler oluşur. Eğer tedavi ve tanı süreci oluşmamışsa hastalık kronik hale gelebilir.

Perikardiyal Efüzyon durumunda genel olarak hastada göğüs ağrısı meydana gelir. Bu ağrıya yüksek şekilde ateş de eşlik ettiğinde hastalık kronik seviyeye gelmiş olabilir. Dikkatli olunması gereklidir.

Perikardiyal Efüzyon Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Perilardiyal Efüzyon tedavi yöntemleri arasında hastalığın durumuna ve seyrine göre farklı tedavi seçenekleri yer alır. Kalpte sıvı birikmesi durumu eğer hafif şekildeyse tedaviye gerek yoktur. Eğer ki hastalığın seyri ileri derecedeyse ve göğüs, kas ağrıları ağrı kesiciyle geçmiyor ise ve sürekli tekrarlıyor ise kronik bir perikardiyal efüzyondan bahsetmemiz mümkündür. Dolayısıyla bu gibi durumlarda hastaya cerrahi işlem uygulanabilir.

Cerrahi işlemle hastanın göğsüne iğne yöntemiyle girilerek biriken sıvının boşaltılması sağlanır. Bu şekilde hastanın göğüs ağrısı yok olmuş olur ve hastada rahatlama görülür. Perikardiyosentez işlemiyle hastanın kalbinde biriken sıvı tam olarak boşaltılır. Kimi durumlarda hastanın kalp zarında yeni bir enfeksiyon oluşur ve sıvı birikmesi tekrarlar. Böyle durumlarda Perikardiyosentez haricinde hastaya farklı bir cerrahi işlem de uygulanabilir.

Hastanın göğüs kemiğinin altında bir kesi yapılarak biriken fazla sıvı boşaltılır. Bu işlemde genel anestezi uygulanır. Riskli bir işlem olmakla beraber hastalığın en son aşamasında bu işleme gerek duyulur. Sürekli tekrarlayan semptomlarınız varsa mutlaka Sükrüakyüz sitesinde yer alan Uzman kardiyologla bağlantıya geçmeli ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

Perikardiyal Efüzyon Nedenleri Neler Olabilir?

Kalpte sıvı birikmesi durumunun oluşması için kişinin vücuduna birtakım sebeplerle bakteri ve zararlı mikroorganizmalar enfekte etmiş olabilir. Dolayısıyla bu durumlarda kalp zarını çevreleyen dokuda iltihap oluşabiliyor. Nedenleri arasında ilk olarak enfekte olunan virüs ve bakteriler diyebilmemiz mümkündür. Lakin Perikardiyal Efüzyon oluşma nedenleri sadece virüs kaynaklı değildir. Diğer nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kalp krizi durumunun oluşması
  • Kanser
  • Tüberküloz hastalığı
  • Romatizmal hastalıklar
  • Göğüs kafesine alınan darbeler ve geçirilmiş olan travmalar
  • Hipertansiyon için alınan birtakım ilaçların kullanımı
  • Kalbin yakınlarında var olan genetik kaynaklı delik
  • HIV/AIDS durumu
  • Böbrek yetmezliği

Bu gibi hastalıkların kişide olması kalp zarında iltihaplanmaya neden olabiliyor. Beraberinde birtakım belirtiler kişide oluşmaya başlar ve ilk belirti genelde göğüs ağrısı olmaktadır. Bu şekilde belirtilerden şüpheleniyorsanız https://www.sukruakyuz.com/kalpte-sivi-birikmesi-nasil-tedavi-edilir/ sitesinden gerekli bilgileri alabilirsiniz.