GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-02-2023 17:22   Güncelleme : 14-02-2023 17:22

Solana Nedir?

Solana, geliştirici insanlara akıllı sözleşme yapma imkanı sağlayan vatandaşların kullanımına açık bir blok zinciri platformu olarak bilinir.

Solana Nedir?

 

Solana, geliştirici insanlara akıllı sözleşme yapma imkanı sağlayan vatandaşların kullanımına açık bir blok zinciri platformu olarak bilinir. Solana’nın bu özelliği Ethereum gibi etkileşimi oldukça yüksek platformlardan farklı tutan bir yönüdür. Solana hakkında daha detaylı bilgiler Teknolojik Bilgi içerisinde bulunmaktadır.

Solana Ne İşe Yarar?

Solana herhangi bir merkezi olmayan kripto paradır. Merkezi olmayan bir saat uygulayan ilk kripto para birimi olarak Solana bilinir. Solana’nın şifreleme algoritmasını SHA256’dan oluşur ve bu çıktı diğerlerinden oldukça benzersizdir.

Hashing sistemi, ölçeklenebilir bir biçimde uzun işlem zinciri üretimi sağlar. Solana’nın oldukça etkileyici sayıda doğrulayıcıya sahip olması da onun faydalarından birisidir.

Solana içerisinde merkezi borsalar ve merkezi olmayan borsalar bulunur. Solana üzerinden bu iki borsa sisteminden de satın alabilirsiniz.

Kripto cüzdanı ise tüm kripto paralarınızı bilgisayar, mobil cihaz veya tablet gibi teknolojik aletlerinizde tutmanızı sağlayan ücretsiz kullanıma açık bir uygulamadır.

Solana Nasıl Çalışır?

Solana, sansüre dayanıklı bir şekilde diğer ağlar ile birlikte çalışabilen, uygulamaları gerçek zamanlı bir biçimde olarak çalıştıracak şekilde tasarlanmıştır. Geliştirici bireylere esnek mimari ve yüksek bir oranda ölçeklenebilir çözüm sunar.

Ağ açık ve izinsizdir, bu sebeple tüm herkes buna katılabilir ve katkı sağlayabilir. Bilinenlerin aksine son derece kısa bir blok süresi sunar. Bu kısa blok süresi ise bireylerin yaptığı işlemleri müthiş bir hızda yapmalarını sağlar.