GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-02-2023 12:10   Güncelleme : 17-02-2023 12:10

Şömine Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Şömine Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 

Estetik görünüşleri ile her daim cezbediciliğini koruyan şömineler, kullanım tercihleri konusunda büyük değişikliklere uğramıştır. Eskiden modern dairelerin yanı sıra bireysel ve geleneksel evlerde yaşarken evde kurulu olan şömine temel ısınma ihtiyacını karşılarken günümüzde neredeyse her evde yer alan bir sistem haline gelmiştir.

Şömine kullanırken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Klasik şöminelerde odun doldururken maksimum doldurma kapasitesine dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Geniş ve büyük çaplı odunlar yerine daha çok kapasitesinin alabileceği şekilde odunlar kullanmalısınız. Daha yavaş bir yanma için odun koymadan önce alevlerin alçalmasını beklemelisiniz. Aksi halde belli başlı güvenlik sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Kor halindeki canlı ateşin üzerine odun koymaktan kaçınmalısınız. Çöp atıkları, plastik, saman ya da karton yakılması asla tavsiye edilmemektedir.

Yanmakta olan şömineye asla dokunulmamalıdır. Yanma tehlikesi bulunmaktadır. Ateşin yükseltilememesi ve yanma bölmesinin asla sökülmemesi gerekir.

Estetik görünüşleri ile şömine modelleri birçok tasarıma sahiptir. Önceden modern daireler yerine bireysel ve geleneksel evlerde yaşanır iken evde kurulmuş olan bir şömine evde kurulmuş olan bir şömine ısınma ihtiyacını karşılamaktaydı. Ancak günümüzde doğalgaz hatlarının daha aktif bir biçimde kullanılmaya başlaması ve büyük apartman dairelerinde kullanılmak üzere radyatörlü sistemlerin tercih edilmesi ile şömineler daha çok estetik görünüm için kullanılmaya başlanmıştır.

Bunların yanı sıra şöminelerde ateşin yer aldığı yanma haznesinin çeşitli modelleri bulunmaktadır. Bunlar açık, kapalı ve yarı kapalı olarak adlandırılmaktadır. Bazen görsel amacıyla ya da ateşin doğrudan sıcaklığı için açık ya da yarı kapalı hazneler tercih edilmektedir. Ancak kıvılcım sıçrama riski bulunduğu için genellikle kapalı olan modeller tercih edilmektedir. Bu seçimde evde çocuk ya da evcil bir hayvan bulunması önemlidir.

Malzeme kalitesi de oldukça önemlidir. Kısa süre içerisinde malzemeler arasındaki fark anlaşılamayabilir. Ancak şömineler kullanım amaçları nedeni ile yandığı süre boyunca yüksek ısıya maruz kalacaktır. Bu nedenle ısıya uzun süre dayanacak ve ısıyı koruyabilecek kalitede ürünlerin seçilmesi, çok daha verimli bir şekilde ısınmanızı sağlayacaktır. Şöminenin ısıtacağı alan büyüklüğüne göre hazne büyüklüğü seçilmelidir.