GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-03-2023 14:10   Güncelleme : 02-03-2023 14:10

Kripto Para Borsaları

Kripto Para Borsaları

 

Kripto para borsaları günümüzde oldukça yeni olsa da geleneksel borsaya göre daha çok tercih edilmeye başlamıştır. İnternet üzerinden erişim sağlanan borsalarda işlem yapmak oldukça kolaydır. Sunduğu fırsatlar sayesinde sık şekilde tercih edilmeye başlanmıştır. Popülerliğin artması ve maddi bir getiride bulunması daha sık şekilde tercih edilmesine yol açar.

Kripto Para Borsaları Komisyon Oranları

İnternet üzerinde birçok borsa bulunur, kullanıcılar kendilerine en uygun olanı tercih edebilir. Borsa üzerinde yapılan alış ve satış işlemleri sırasında kullanıcılarda belli oranlarda işlem ücretleri alınır. Komisyon oranları değişiklik gösterebilir. Borsaya göre değişebileceği gibi aynı zamanda işlem yapılan kripto para birimine göre de değişiklik gösterir. Bitcoin gibi yüksek değere sahip olan kripto para birimlerinden alınan işlem ücretleri daha yüksektir. Altcoinler arasında oranlar değişiklik gösterebilir. Piyasa değeri düşük olan kripto paraların işlem ücretleri de oldukça düşüktür.

Kripto Para Borsaları Fiyatlandırma

Kripto para borsaları üzerinde en çok merak edilen konu fiyatlardır. Gerçek olmayan bir para biriminin değer kazanması ya da kaybetmesi konusunda bazı konular merak edilir. Dijital borsada bulunan kripto para birimlerinde yaşanan değer değişiklikleri tamamen kullanıcıların talep ve arzına göre belirlenir. Herhangi bir kripto paraya olan ilgi artmaya başladığı süre boyunca birimin değerinin arttığı gözlenir. İlginin az olduğu birimlerde ise fiyatlarda düşüş olur.

Piyasa tamamen arz talep dengesine bağlıdır. Bitcoin oldukça geniş hacimli bir kripto para olduğu için diğer kripto birimlerini etkileyebilir. Bitcoin’de yaşanan düşüşler, diğer kripto para birimlerinde de düşüşler yaşanmasına sebep olur. Bitcoin dışında bulunan kripto paralara altcoin denir. Altcoinler dönemsel olarak farklı değerlere sahip olur. Bitcoin’e kıyasla daha küçük hacimli oldukları için kullanıcıların tercih ettikleri dönemler listelerde yükselir.

Geçmiş zamanlarda Dogecoin oldukça popüler olmuş ve gündeme gelmiştir. Ancak zaman içinde popülerliğini kaybetmiş ve değeri de düşmeye başlamıştır. Bu nedenle altcoinler üzerinde yatırım yapacak olan kişilerin dikkatli olması gerekir. Anlık yükselmeler olduğu gibi ani düşüşler de söz konusudur. Bu durum birçok kişinin kazanç elde etmesini sağlasa da büyük kayıplara da sebep olabilir.

Kripto Para Borsasında Avantajlı Kriptolar

EgeMoney dijital borsası içinde bulunan kripto para birimlerinde çeşitlilik söz konusudur. Bitcoin, ilk piyasaya sürülen kripto para olduğu için büyün borsalarda görmek mümkündür. Ancak altcoinler için aynı şeyi söylemek mümkün olmayabilir. Ethereum ve Tether gibi değeri yüksek olan kripto paralar sık şekilde borsalar da görülse de diğer altcoinler oldukça farklıdır.

Kripto para borsaları kullanıcıların işlem yapması için farklı seçenekler sunar. EgeMoney gerçek para birimleri ya da kripto para birimleri üzerinden işlem yapma fırsatı sunan borsalardan biridir. İşlemler yatırıcımlar tarafından farklı şekillerde tercih edilebilir. EgeMoney işlemler sırasında Türk Lirası kullanılmasını sağlar. Aynı zaman da diğer para birimleri ile işlem yapmak mümkündür. Takas için farklı kripto paralar üzerinden işlem yapılabilir. EgeMoney grafikleri sayesinde anlık olarak kripto paraların anlık değerleri görülebilir ve avantajlı şekilde işlem yapılabilir.