YAŞAM
Giriş Tarihi : 10-04-2023 12:17   Güncelleme : 10-04-2023 12:17

Konuşma Bozuklukları İçin Danışmanlık Merkezi

​​​​​​​Konuşma bozuklukları bazen fiziksel nedenlerden dolayı ortaya çıkabiliyor.

Konuşma Bozuklukları İçin Danışmanlık Merkezi

Konuşma bozuklukları bazen fiziksel nedenlerden dolayı ortaya çıkabiliyor. Örnek vermek gerekirse ağız içerisinde oluşan bazı sorunlar dilaltı bağı sorunu çene kası ile ilgili olan problemler sinir sisteminin zarar görmesi gibi sorunlar konuşma bozuklukları ortaya çıkarabiliyor. Öte yandan konuşamama sorunlarının temelinde psikolojik sorunlar da yatıyor olabilir. Eğer herhangi bir fiziksel bozukluk söz konusu değilse konuşma bozukluklarını ortaya çıkaran belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Çocuğun sosyalleşmemesi
  • Etrafında farklı dillerde konuşan insanların olması
  • Çocuğun içe dönük olma gibi karakteristik özellikleri
  • Dilin yanlış bir şekilde öğretilmesi
  • Çocuğa henüz kendine açıklama fırsatı vermeden ihtiyaçlarını karşılanması
  • Çocuğun şefkat ve sevgiler uzak bırakılması
  • Çocuğun ihmal edilmesi

Bu gibi durumlarda İzmit dil konuşma ve danışmanlık merkezi ile iletişim kurularak destek alınabilir.

Dil Ve Konuşma Terapisi

Dil ve konuşma terapisi sürecinde çocuğun ya da bireyin durumu araştırarak dil ve konuşma bozukluğuna yol açan sebep araştırılır. Bu süreçte terapist bireyi ve ailesini gözlemler ayrıntılı vaka öyküsü alır. Kesin tanının konulması için ise standart testler ve ölçümlerden faydalanılır.

Sonuç olarak ortaya çıkan bilgiler ile birlikte bireye ve çocuğa uygun bir tedavi hazırlanır. Yetişkinlerin ya da çocukların karşılaşmış olduğu konuşma bozukluklarından tedavi edilmesi için İzmit dil ve konuşma danışmanlık merkezi ile iletişim kurarak bu konuda uzmanlardan destek alınabilir. https://ozelsense.com.tr/izmit-dil-konusma-ve-danismanlik-merkezi/ sitesinden de bilgi almak mümkündür.