YAŞAM
Giriş Tarihi : 18-04-2023 09:44   Güncelleme : 18-04-2023 09:44

İç Mimar Ne İş Yapar?

İç Mimar Ne İş Yapar?

Yaşam alanları, sosyal alanlar ve çalışma alanlarının iç tasarımını dekore ederek güzelleştirmeyi meslek edinmiş kişilere iç mimar denir. İç mimar olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık olan mimarlık bölümünü bitirerek lisans diplomasına sahip olmak gerekir. Günümüzde modern mimarinin gelişmesi ile birlikte iç mimar arayışı da baş göstermiştir.

Özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde iç mekân tasarımını meslek haline getirmiş iç mimarlara daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Metropol olarak adlandırdığımız bu kentte İstanbul iç mimar mesleğinin yapan kişilere daha çok ihtiyaç vardır.

Dış görüntüsü ile göz kamaştıran mekanların iç tasarımı da büyük öneme sahiptir.  Sadece yaşam alanlarının değil alışveriş merkezleri, oteller, tarihi mekanlar içinde iyi şekilde dizayn edilmiş iç tasarım olumlu geri dönüşler için çok önemlidir.  Herhangi bir yapıyı, binayı ya da sosyal yaşam alanını güzelleştirmek istediğinizde İstanbul iç mimarlık ofisi araştırabilir ve size sunulan hizmete göre tercih yapabilirsiniz. Ayrıca tasarım önerileri için qaraqalem sitesine göz atabilirsiniz.

İç Mimarın Sorumlulukları

İç mekân estetiği denildiğinde aklımıza ilk olarak iç mimarlar gelir. Bu işi meslek haline getirmiş olan kişiler gerçekten yaratıcı bir beceriye sahiptir. Bir iç mimar her şeyden önce binayı yapan inşaat mühendisi, mimar gibi neredeyse aynı mesleği yaptığı kişilerle iletişim halinde olmalıdır. Bu sayede mekânın yapılmasında kullanılan malzemeden ışık almayı sağlayan konumlara kadar birçok bilgiye ulaşır.

Bunun sonucu olarak da en iyi tasarımı planlar. İç mimarlık firmaları genellikle mesleğin kolu olan mimar, müteahhit ve inşaat mühendisleri ile devamlı iletişim halinde çalışır. Hal böyle olunca da mükemmel sonuç kaçınılmaz olur. Aralarında sağlanan iletişim sayesinde iç mimarlar her detaya hâkim oldukları için iç mekân tasarımını en ince ayrıntısına kadar düşünerek plan yapabilirler.

Ev İçi Tasarımda Detaylar

İç mekân tasarımında en büyük etken müşterinin ne istediğidir. Özellikle evi için bir iç mimarla görüşerek yaşam alanını güzelleştirmeyi düşünen biri için tasarım yapılıyorsa mutlaka müşteri isteği temel prensip olarak alınmalıdır. Mekânda kullanılacak malzeme, yer döşemeleri ve renkler gibi temel maddelere evin tesisat sistemi de eklenmelidir.

Güncel yenilikler takip edilerek en son geliştirilen teknolojiden de faydalanarak modern bir dekorasyon hedef alınmalıdır. Tasarımı yapılan mekânda ki dekorasyon bittiğinde dahi müşteri ile iletişim halinde olunması müşteri memnuniyeti açısından çok önemlidir. Herhangi bir iç mimar ile görüşmeden önce bu konu ile ilgili genel olarak bir bilgiye sahip olmak isteseniz mutlaka qaraqalem sitesini ziyaret etmelisiniz.

İç Mekân Tasarımının Kitlelere Etkisi

Günümüzde sadece evlerde değil oteller, alışveriş merkezleri, gösterişli tarihi binalar da bile iç mekân görselliğine büyük önem verilmektedir. Bu tür ticari amaç taşıyan işletmeler için müşteri memnuniyeti ön planda olduğu için mekâna gelen müşterileri estetik, modern, ferah ve huzurlu hissedecekleri bir ortamda ağırlamak isterler. Kendilerini rahat hisseden müşteri kitlesi devamlı olarak bu mekânda zaman geçirmek ister ve çevresindekilere de öneride bulunur.