YAŞAM
Giriş Tarihi : 18-04-2023 14:26   Güncelleme : 18-04-2023 14:38

Erasmus Plus Nedir?

Erasmus Plus Nedir?

Erasmus Plus, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, eğitim, öğrenim, staj, iş deneyimi ve gençlik faaliyetlerini kapsayan bir programdır. Program, özellikle gençlerin, eğitimcilerin ve diğer meslek gruplarının Avrupa'daki farklı kültürleri ve dil çeşitliliğini tanımalarını, deneyimlemelerini ve keşfetmelerini hedefler. Erasmus Plus, Avrupa Birliği'nin eğitim, gençlik ve spor alanındaki en önemli yurtdisibileti.com programlarından biridir.

Erasmus Plus Programı Hangi Ülkelerde Uygulanmaktadır?

Erasmus Plus programı, Avrupa Birliği üyesi olan 27 ülke Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, Hırvatistan ve Kıbrıs Rum Kesimi ile birlikte, İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan, Türkiye ve İngiltere gibi diğer bazı ülkelerde de uygulanmaktadır.

Erasmus Plus Programının Amacı Nedir?

Erasmus Plus programının amacı, eğitim, öğrenim, staj, iş deneyimi ve gençlik faaliyetleri yoluyla, Avrupa'da birlikte yaşamanın, kültürler arası diyalogun, sosyal uyumun ve vatandaşlık bilincinin geliştirilmesini sağlamaktır. Program aynı zamanda, gençlerin ve öğrencilerin dijital becerilerini geliştirmelerine, iş hayatına hazırlanmalarına, yabancı dillerini geliştirmelerine ve kültürlerarası iletişim becerilerini kazanmalarına da yardımcı olmaktadır. Erasmus projeleri programı, Avrupa gençleri arasında işbirliği ve diyalogu artırarak, toplumda farkındalık yaratarak ve Avrupa'nın geleceği için önemli bir katkı sağlamaktadır.

Erasmus Plus Programı Kapsamında Desteklenen Projeler İçin Tahsis Edilen Bütçe Nedir?

Erasmus plus programı, her yıl AB tarafından belirlenen bir bütçe dahilinde yürütülen bir programdır. Proje türüne, süresine, katılımcı sayısına ve diğer faktörlere bağlı olarak, tahsis edilen bütçe değişebilir. Bütçenin belirlenmesinde, programın genel amacı yurtdisibileti.com olarak hedef kitlesi ve AB politikaları da etkili olabilir.

Erasmus Plus Programı Kapsamında Proje Yürütücüleri Ne Tür Raporlar Hazırlamalıdır?

Erasmus proje programı kapsamında proje yürütücüleri, projelerinin ilerlemesi hakkında düzenli olarak raporlar hazırlamalıdır. Bu raporlar, projenin amaçlarına ve hedeflerine ne kadar yaklaşıldığını, faaliyetlerin nasıl ilerlediğini ve bütçenin nasıl kullanıldığını gösterir. Proje yürütücüleri  , projenin sonunda bir nihai rapor hazırlamalıdır. Nihai rapor, projenin başarılarına, sürdürülebilirliğine ve gelecekteki faaliyetlerin geliştirilmesine ilişkin değerlendirmeler içermelidir.