KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 23-04-2023 22:24   Güncelleme : 26-04-2023 22:29

Cannes Film Festivali: Bu Yılın Line-Up'ından Beş Anahtar Bilgi

Cannes Film Festivali: Bu Yılın Line-Up'ından Beş Anahtar Bilgi

Fransa'nın Cannes kentinde gerçekleşen dünyanın en ünlü film festivallerinden biri olan Cannes Film Festivali, 2023 yılı için programını duyurdu. İşte bu yılın line-up'ından beş anahtar bilgi:

Ridley Scott, Altın Palmiye için yarışıyor
Ridley Scott'ın son filmi "Kitapçı" (The Bookseller), Cannes Film Festivali'nde gösterilecek ve Altın Palmiye için yarışacak. Film, başrolünde Oscar ödüllü aktris Olivia Colman'ın yer aldığı bir psikolojik gerilim. Ridley Scott, daha önce "Blade Runner" ve "Gladyatör" gibi klasikler yaratan bir yönetmen olarak biliniyor.

Başkan Spike Lee
Bu yıl Cannes Film Festivali jürisinin başkanı, Oscar ödüllü yönetmen Spike Lee olacak. Lee, Amerikan sinemasının önde gelen isimlerinden biri ve daha önce de Cannes'da jüri üyeliği yapmıştı.

Netflix, Cannes'a geri dönüyor
Netflix, Cannes Film Festivali'nde uzun bir aradan sonra geri dönüyor. Şirketin iki filmi, "The Power of the Dog" ve "The Lost Daughter", festivalde gösterilecek. İlk film, Benedict Cumberbatch ve Kirsten Dunst'un başrollerini paylaştığı bir western, ikinci film ise Maggie Gyllenhaal'ın yönettiği bir dram.

Türkiye, yarışmada
Türkiye, Cannes Film Festivali'nde bu yıl yarışacak ülkeler arasında. Semih Kaplanoğlu'nun yönettiği "Bağlılık" (Commitment), festivalde Türkiye'yi temsil edecek. Film, bir baba ve oğul arasındaki ilişkiyi konu alıyor.

Kadınlar yönetmenlikte güçlü
Bu yıl Cannes Film Festivali'nde yarışacak filmlerden 24'ünün yönetmeni kadın. Bu, festivalin kadın yönetmenlere ayrı bir ödül vereceği ilk yıl olacak. Ayrıca, festivalde gösterilecek diğer filmlerden de birçoğu kadın yönetmenler tarafından yönetiliyor.

Bu yılki Cannes Film Festivali, 17-28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek.