YAŞAM
Giriş Tarihi : 17-07-2023 20:48   Güncelleme : 17-07-2023 20:48

Pacemaker Çeşitleri Nelerdir?

Pacemaker ve Atriyal Fibrilasyon çeşitleri nelerdir? Pacemaker hakkında sıkça sorulan sorular nedir, detaylar yazımızda…

Pacemaker Çeşitleri Nelerdir?

Pacemaker Ve Atriyal Fibrilasyon farklı terimler olsa da birbiri ile bağlantılıdır. Atriyal Fibrilasyon kalpte ritim bozukluğu durumudur. Pacemaker kalp pilinin tıbbi ismidir. Kalp pili kişide ritim bozukluğu olduğu durumlarda takılır. Atriyal Fibrilasyonda bazen ataklar kendiliğinden oluşup kısa sürede bitebilir. Bazen ise ataklar uzun sürer ve bu durum kişide pıhtılaşma ve kalp krizi riskine yol açar.

Pacemaker Çeşitleri Nelerdir?

Pacemaker ve Atriyal Fibrilasyon çeşitlilik gösterebilir. Pacemaker çeşitleri hastalığın her şekline göre değişkenlik göstermektedir. VVİ kalp pili tek kablolu olup diğer kalp pili türlerine göre en ekonomiğidir.

Kalp hastalığı hafif olan insanlarda kullanılabilir. DDD kalp pili çift kablolu bir yapıdadır. Çoğunlukla kalp hastalarında kullanılan kalp pili türüdür. ICD kalp pili Defibrilatör olarak da bilinir. Elektroşok özelliği ile ileri düzey kalp yetmezliği olan hastalara takılır. Pacemaker çeşitlerinde MR uyumlu olanlar da vardır. Ancak bunlar diğer türlere göre daha pahalıdır.

Pacemaker Genel Özellikleri Nelerdir?

Pacemaker’ın ömrü hastalığın durumuna takılan bataryanın kalitesine göre değişkenlik gösterebilir. Ortalama bir Pacemaker 4 ile 10 yıl arasında kullanılabilir. Pacemaker takan kişiler mümkün olduğu kadar radyasyondan uzak durmalıdırlar. Çünkü takılan pilin yapısı bozulabilir.

Metal dedektörler Pacemaker takan hastalar için sorun olabilir. Metal dedektörlerden geçilemeyeceği için yanlarında mutlaka kalp pili raporu taşımalıdırlar. Pacemaker takan hastalar kalp krizi geçirebilir. Kalp pili ile damarlar ayrı sistemlerdedir. Pr. Dr. Sedat Köse, Pacemaker ve Atriyal Fibrilasyon hakkında detaylı incelemelerini çalışmalarında paylaşmıştır.

Detay Kalp Çarpıntısı Merak Edilenler Ankara | Prof. Doktor Sedat Köse (sedatkose.com)