YAŞAM
Giriş Tarihi : 08-08-2023 13:12   Güncelleme : 08-08-2023 13:12

İlişkilerin değişken dengesi

İlişkilerin değişken dengesi

 

Her ilişki kendi içinde farklı dengelere sahiptir. Aynı hayat gibi inişler ve çıkışlar yaşanır. Gün gelir ilişkimizi çok yüksek bir mutlulukta yaşarız, gün gelir, sevgilimizle istemesek de tartışmak isteriz. Bugünkü yazımızda da ilişkilerin bu dengesi üstünde duracağız.

İlişkimiz yüksek bir enerjide yaşandığında genellikle hayat toz pembe oluyor, ancak ne zaman ki sevgilimizle tartışmaya başlıyoruz, araya bir soğukluk giriyor ve “Acaba sevgilim beni sevmiyor mu?” sorusunu kendimize sormaya başlıyoruz. İşte bu noktaya geldiğimizde de endişeler, kaygılar alıp başını gidiyor. Bu kaygıyı karşı tarafa hissettirdiğimizde de tartışmalar daha da büyüyebiliyor.

İlişkilerin dengede olması aslında hem oldukça kolay, hem de uygulaması bir o kadar zor bir şeydir.

İlişkinizi dengede tutabilmek için aşağıda maddeleri uygulayabilirsiniz:

  1. Sevgilinize karşı anlayışlı olun.
  2. Ona karşı empati yapmaktan vazgeçmeyin
  3. Mutlaka iyi bir iletişim kurun
  4. Anlaşmazlıklar büyümeden tartışarak çözüme kavuşturun
  5. Birbirinize sevgi sözcükleri söyleyin
  6. Yarılamaktan kaçının, “ben böyle hissediyorum, böyle olsa daha mutlu olurum” şeklinde konuşmalara ağırlık verin.

İlişkiler dengeden uzaklaştığında, karşı tarafın ilgisinin azaldığını hissediyorsanız, partnerinize çok hafif dozda kıskandırabilirsiniz. Ancak altını çizmek istiyorum, bu kıskandırmanın dozunu iyi ayarlamalısınız. Bu konu ile ilgili kaynak gösterebileceğim, www.sevgiliderdim.com sitesinde “Sevgilimi nasıl kıskandırabilirim” konulu makalede konu oldukça iyi betimlenmiş. Okumanızı tavsiye ederim.

Sona Doğru

İlişkilerin dengesi aynı bir halata 2 taraftan sarılmış ve çekmeye çalışan 2 insan gibidir. Kim daha fazla çekerse, diğeri o kadar uzağa itilir, ya da kim daha fazla asılırsa o zarar görür. Dolayısı ile ilişkilerinizi hep bu halatı düşünerek yaşamalısınız.