SİYASET
Giriş Tarihi : 15-06-2019 13:30   Güncelleme : 15-06-2019 13:30

Dikkat çeken sözler! Bunu İmamoğlu zannediyorduk, dökülmeye başladı

Araştırmacı yazar Mustafa Şen, 23 Haziran İstanbul şeçimini Haber7 için değerlendirdi. Seçim sonucunu belirleyenin küçük farklar olacağını belirten Şen, Ekrem İmamoğlu için ise "Daha önce bize CHP adayının avatarı gösterildi. Bunu Ekrem İmamoğlu zannediyorduk. Bu avatarın pikselleri dökülmeye başladı" ifadelerini kullandı.

Dikkat çeken sözler! Bunu İmamoğlu zannediyorduk, dökülmeye başladı


Araştırmacı yazar Mustafa Şen, 23 Haziran'da yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yapılacak seçimi Haber7 için değerlendirdi. Haber7 Genel Yayın Yönetmeni Osman Ateşli ve Yayın Koordinatörü Tarık Dağlı'ya konuşan Şen, her iki adayın kafa kafaya gittiğini ve sonucu küçük farkların belirleyeceğini anlattı.

23 Haziran'da İstanbul seçimleri yenilenecek. AK Parti bu meseleyi hakkıyla anlatabildi mi? Oluşturulmaya çalışılan mağduriyet havası ne kadar giderildi?

 

Doğrusu ben söz konusu metni okudum. Baştan aşağıya hukuki bir metin olduğu için siyasal mülahazalar, tartışmalar yapan birisi için yazılmamış bir metin olduğunu düşündüm. Sonuç bölümünde 4 tane madde var. Bu maddelerden birinde "bazı sandık başkanlarının ve yardımcılarının yargıya verileceği" söyleniyor. Dedim ki ihtiyacım olan madde bu. Benim hukukçu gibi her maddeyi incelemem, tartışmam mümkün değil gerekmiyor da zaten. AK Partililerin de yapması gerekmiyordu. O metnin içerisinde girdiğinizde çıkamazsınız. Çünkü hukukçular kendi ortak semasında konuşuyorlar. Bunu siyaset arzına indirebilmek çok zor. Dolayısıyla da hukukçuların konuştuklarını, yazdığı metinleri siyaset düzlemine getirmediğinizde seçmen ondan bir şey anlamıyor, anlaması da gerekmiyor zaten. Bu metin hakkıyla anlatılabildi mi? Hayır. Anlatılması da gerekmiyordu. Zira bu metin hukukçuların hukukçulara yazdığı bir metin. Millet İttifakı bir algı yanılsaması için çabaladı. Ama diyor ki metin, bu seçimi baltalayanlar mahkemeye verilecek. Demek ki bunlar suç işlemişler. YSK, kendi ilçe teşkilatlarında bir işler karıştırıldığını düşünüyor ki bunları mahkemeye veriyor. Ben demiyorum ki, kendi amiri diyor benim memurum hukuksuzluk yapmış. Öbür metin hukukçuların ve ana siyasetçilerin anlaması gereken bir metin.

CHP bir mağdur edebiyatı yapıyor. Hakikaten edebiyat yapıyor. Yalanı söyle, çamur at izi kalsın. Vaktiyle 90'lı yıllarda düşünürler demiş ya, hakikat sonrası çağda yaşıyoruz. Hakikatin bir değeri olmayan çağda, istediğiniz kadar yalan söyleyebilirsiniz. CHP Genel Başkanı da yalan söylüyor, İstanbul adayı da. Ben demiyorum, mahkeme diyor. Yalan beyan sebebiyle tazminat ödeyip duruyor. Ama İmamoğlu da aynı yolda, Genel Başkanından aşağı kalır değil. Artık Genel Başkan olmak için mi çabalıyor bilinmez. Bir programda 2-3 tane yalanı çıkıyor ortaya. CHP kampanyası yürütenlerin de öyle. Ortalıkta uydurma belgeler gezdiriyorlar. AK Partili yetkililer belgenin aslını istediğinde, yok. Dün akşam milletvekili Abdullah Güler bey, "Sayıştay belgesi dediğiniz belgenin aslını görmek istiyorum 1,5 aydır yok" dedi. Beylikdüzü Belediyesi'nin resmi borç kağıdını görmek istiyorum diyor, belge yok.

 

Bir yalan rüzgarı üzerinden yürütülen mağdur edebiyatı mevcut. Burada mağdur kimdir biliyor musunuz? Yüzde 10'u sayıldığında bir yüzde 10 daha sayılsaydı kazandığı ortaya çıkacak olan Binali Yıldırım. Nitekim, o süreci hatırlayınız. Yeniden hepsinin sayılmasıyla sonuç değişecekti. Bİnde 1 fark olan, 10,5 milyon seçmeni olan bir yerde gerçekten yeniden sayım yapılmalıydı. YSK'nın bu tip durumlarda re'sen sayma yetkisi olması gerekmektedir, ABD'de bu var. İtiraza gerek kalmadan bunu yapabilme hakkı olması lazım. Sayın Yıldırım dün akşam da açıkladı, evinde olduğu mesaisi bittiği halde İl Seçim Kurulu Başkanı hakime gelip CHP'liler ile buluşuyor ve gece yarısı ret kararı alınıyor. Bu İmamoğlu'na soruluyor, kendisi diyor ki biz sayılmasına itiraz etmedik. Bu kadar yalan olmaz ki. Yeniden sayılsaydı 1 puana yakın Binali Yıldırım önde çıkacaktı. 31 bin civarında sandık var, her sandıkta bir oy değişseydi... Geri kalan yüzde 90'da sandık başına 1 oy, 30 bin oy getirirdi ki değişecekti. Maltepe'de sandıklar tekrar sayıldığında AK Parti lehine +850 oy ortaya çıktı.