SİYASET
Giriş Tarihi : 22-06-2019 12:15   Güncelleme : 22-06-2019 12:15

CHP İstanbul adayının ekonomik karnesi! Beylikdüzü'nü batırdı

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, CHP adayının Beylikdüzü'ndeki vaat ve ekonomik karnesini anlattı: Belediyeyi 100 milyon borçla aldı. 500 milyonluk taşınmazı sattı. 5 yılda 37 vaadinin sadece ikisini yaptı. Ama borçları üç katına çıkardı!

CHP İstanbul adayının ekonomik karnesi! Beylikdüzü'nü batırdı


AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Haber7 Gündem Masası'nın konuğu oldu. Haber7 Genel Yayın Yönetmeni Osman Ateşli ve Yayın Koordinatörü Tarık Dağlı'ya İstanbul Büyükşehir Başkanlığı seçimlerini değerlendiren Akbaşoğlu seçimlerin yenilenme nedenlerini, CHP'nin yalan politikası yürütmesini ve Binali Yıldırım'ın projelerini anlattı.

 

Seçimlerin yenilenmesi ile ilgili uzun bir süre tartışmalar yürütüldü. Hala daha konuşuluyor. Adaylar zaman zaman, ekranlara çıktığı zaman bu mesele ile ilgili açıklamalar yapıyor. Sizce, bir hukukçu olarak, İstanbul seçimleri neden yenilendi? Bu seçimlerin yenilenmesine neden gerek duyuldu? 

 

31 Mart seçimlerine her beraber iştirak ettik ve millet iradesini ortaya koydu. Malum, egemenlik kayıtsız şartsız milletin. Milletin iradesi sandıkta tecelli ediyor ve bütün sistem buna göre dizayn ediliyor. Dolayısıyla burada milli iradenin üstünlüğü prensibi her şeyin önünde geliyor. 31 Mart seçimlerinde İstanbul'da Büyükşehir ile ilgili farklı bir durum ortay çıktı. Tıpkı Denizli Honaz'da, Artvin Yusufeli'nde, Adıyaman Besni'de ve Kırıkkale Keskin'de olduğu gibi. 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Kanunu 130. maddesine göre, "Eğer, milli iradenin tecellisini engelleyen bir kanuna aykırılık söz konusu ise ve bu kanuna aykırılık seçimlerin sonucunu etkiler nitelikteyse, o zaman seçimlerin iptal edilerek yenilenmesine karar verilmesi" kanunun emredici hükmü bu.

2 Haziran seçimlerinde de Türkiye'nin genelinde 4 ilde yapılan seçimlerin sebebi, biraz evvel söylediğim bu yasal düzenlemedir. Mesela, örnek vermemiz gerekirse, Artvin Yusufeli'nde, Ak Partinin adayının seçimleri kazandığı görülüyordu ancak Cumhuriyet Halk Partisi'nin yapmış olduğu itiraz neticesinde 6'sı Yargıtay'dan, 5'i Danıştay'dan, kendi üyeleri arasından geçilerek gelen, tamamen hakimler tarafından seçilerek gelen, Yüksek Seçim Kurulu üyeleri bu talebi haklı buldu. Bu sebeple seçimler iptal edilerek yenilendi ve milli irade tam olarak tecelli etti. İşte bu sebepledir ki İstanbul seçimlerinin yenilenmesi meselesi de CHP'nin başvurusu gibi aynı kanunun maddesi çerçevesinde, aynı Yüksek Seçim Kurulu'na yapılan başvuru neticesinde ortaya çıkan bir durumdur. Ve bu konuda itirazlarımız ortaya konmuştur. Yapılan incelemeler neticesinde Yüksek Seçim Kurulu 23 Haziran'da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile ilgili seçimlerin yenilenmesine karar vermiştir.