GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-06-2019 18:00   Güncelleme : 24-06-2019 18:00

İstanbul seçimleri 'diktatör' yalanlarını da çökertti

23 Haziran seçimlerinde CHP Adayı Ekrem İmamoğlu'nun kazanması ve sonuçlar açıklandıktan hemen sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisini tebrik etmesi, Erdoğan için 'Diktatör' benzetmesi yapanların algı operasyonlarını da çökertmiş oldu.

İstanbul seçimleri 'diktatör' yalanlarını da çökertti


Haber7

 

23 Haziran'da İstanbul'da demokratik gerçekleşen seçimler Türkiye'de Erdoğan öncülüğündeki yönetimi, 'baskıcı' hatta 'diktatör' gibi yansıtmaya çalışanların yalanlarını da çökertmiş oldu.

Türkiye'de 'demokrasi yok', 'diktatörlük var' deyip milleti ürkütmek amaçlı bu gibi kelimeleri sürekli dillerine dolayanlar ve bunu bir kampanya gibi işletenler uluslararası arenada da Türkiye'nin adını bu şekilde lekelemeye çalışıyorlardı.

 

Ancak yenilenen İstanbul seçimlerini CHP adayının kazanması, milleti baskı altına almak için dile getirilen bu tür açıklamaların ne kadar yalan olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. 

AVRUPALI GÖZLEMCİLER: USULÜNE UYGUN, DEMOKRASİ KAZANDI

Yenilenen İstanbul seçimlerinde oy verme sürecini izlemek üzere İstanbul'da bulunan gözlemciler, seçim sürecinin genel itibarıyla sorunsuz bir biçimde geçtiğini söyledi. Sandık başında gözlemci olarak hazır bulunan Alman Yeşiller Partili milletvekili Margit Stumpp, Alman haber ajansı DPA'ya açıklamalarda bulundu. Stumpp, "Bize seçim listeleri ve süreçle ilgili her şeyin yolunda olduğu bildirildi. Herhangi bir usulsuzlük kulağımıza gelmedi" diye konuştu.

Daha önce birçok kez Türkiye'ye gözlemci olarak giden Stumpp, bu sefer seçim merkezlerini ziyaret etme ve insanlarla diyaloğa girme noktasında hiçbir sorun yaşamadıklarını kaydetti. Vekil, "tatile rağmen dikkate değer bir seçime katılım oranının" söz konusu olduğunu belirtti.

Avrupa Konseyi'nin 14 kişiden oluşan gözlemci misyonunun lideri Renate Zikmund ise "genele bakıldığında" seçimin şu ana kadar usule uygun bir biçimde gerçekleştiğini kaydetti. Zikmund, "Organizasyon açısından yapılabilecek her şey yapıldı" ifadesini kullandı. 

Sosyal medyada konuyla ilgili olarak vatandaşların tepkileri; Alman dergisi Der Spiegel, Erdoğan'ı 'Diktatör' olarak tanımlıyordu

Aynı dergi yenilenen İstanbul seçimlerinde CHP adayının kazanmasını büyük bir zafer olarak gördü.