Yılın En Uzun Günü 21 Haziran, Peki Neden?

Kuzey Yarımküre'de bulunan Türkiye için en uzun gün 21 Haziran tarihine denk geliyor. En uzun gündüz yaşanırken en kısada gece yaşanacak.

Yılın En Uzun Günü 21 Haziran, Peki Neden?
Yılın En Uzun Günü 21 Haziran, Peki Neden?Tahir Yavuz

Gregoryen Takvimi'ne göre yılın 173. gününe denk gelen 21. Haziran tarihinde en uzun gündüz ve en kısa gece yaşanıyor. Bu olay Dünya'nın Güneş'e yaklaşıp uzaklaşması ile alakalıdır. Kuzey ve Güney Yarımküre'ler arasında oluşan mevsim sürelerinde de farklılıklar bu yüzden olmaktadır. Bilindiği gibi Dünya'nın ekseninin eğikliği mevsimleri oluşturur. Aynı boylam üzerinde ise gece ve gündüz süreleri ile Güneş'in batışı ve doğuş saatlerinde farklıklara neden olur.

Dünya'nın her bölgesinde yaşanan bu olaylar farklı etkiler ortaya çıkarmaktadır. Örneğin bu tarihten itibaren Kuzey kutup noktasında 6 ay boyunca gündüz yaşanmaya başlar. Öncesinde ise 6 ay gece yaşanmıştır. Güney böglesinden kuzey bölgesine gidildikçe gündüz süresi uzamaktadır. Bu nedenle 21 Haziran tarihinin en uzun gündüzünü Sinop ili yaşarken en kısa gündüzünü ise Hatay yaşamaktadır.

Kuzey Yarımküre'de gündüzlerin gecelere göre daha uzun olmasının nedeni, 21 Haziran tarihinde güneş ışınlarının Yengeç Dönencesi'ne dik gelmesi nedeni ile aydınlanma çemberinin kutup dairelerine teğet geçmesidir. Bu günden itibaren ise Kuzey Yarımküre'de gündüzler kısalıp geceler uzamaya başlamaktadır.

 

TAHİR YAVUZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!