Bayram Tatili Kaç Gün Olacak?

Ramazan Bayramı yaklaştıkça akıllara gelen ilk soru ''Bayram tatili kaç gün olacak?'' oluyor.

Bayram Tatili Kaç Gün Olacak?
Bayram Tatili Kaç Gün Olacak?Tahir Yavuz

11 ayın sultanı olan Ramazan-ı Şerif'in son günü Pazartesi gününe denk geliyor. Salı günü ise Ramazan Bayramı'nın ilk günü olacak. Vatandaşların bu günlerde merak ettikleri en önemli konu ise ''Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak?'' oldu.

Oruçların tutulduğu ve ibadetlerin yapıldığı bir ayın sonuna gelindi. Kuran-ı Kerim'in indiği bu mübarek ayının son gününe gelindi. Bu mübarek ayın ardından kutlanacak olan Ramazan Bayramı'nın ne zaman olacağı ve tatilin kaç gün olacağı akıllara gelen ilk sorular oldu. Peki Ramazan Bayramı ne zaman olacak? 2016 Ramazan Bayramı tatili ne zaman başlayacak ve ne kadar sürecek? Ramazan Bayramı ile ilgili tüm detayların yanıtlarını haberimizde bulabileceksiniz.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Ramazan Bayramı bir aylık mübarek oruç tutma ayının hemen sonrasında başlayacak. Kameri takvimine göre ise Şevval ayının ilk üç günü kutlanmaktadır. Şeker Bayramı olarak nitelendirilmesinin sebebi ise gelen misafirlere şeker ikram edilmesinden dolayı olmaktadır. Ramazan Bayramı'nın ilk günü ise 5 Temmuz Salı günü olacak.

2016 RAMAZAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN OLACAK?

Ramazan Bayramı 5 Temmuz Salı günü başlayacak. Açıklanan bilgilere göre Ramazan Bayramı tatili kamu çalışanları için 4 Temmuzda başlayacak. 4 Temmuz Pazartesi günü yarım gün, 8 Temmuz'da ise tam gün izinli sayılacaklar. Buna göre kamu çalışanları bu Ramazan Bayramı'nda 9 gün tatile çıkacaklar.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Ramazan Bayramın'da akıllara gelen diğer bir soru ise ''Bayram namazının nasıl kılınır?'' oluroyor.

Bayram namazının kılınışı şöyledir;

1- Öncelikle ''Niyet ettim vacib olan bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama'' şeklinde niyet edilir ve namaza durulur. Sonra ''Sübhaneke'' duası okunur.

2- Sübhaneke duasından sonra eller üç defa tekbir getirerek kulaklara kaldırılıp sonrasında birinci ve ikincisinde eller iki yana bırakılır. Üçüncü tekbirde ise göbek altına eller bağlanır. İmama uyulur ve imam önce Fatiha duasını okur ardından bir sure okur ve beraberce rükuya eğilinir.

3- İkinci rekatta ise Fatiha ve bir zammı sure okunur. Sonra iki elde üç defa tekbir getirirken kaldırılır. Üçüncü tekbirde ller yana bırakılır. Dördüncü tekbirde eller kulaklara kaldırılmaz direk rükuya eğilinir.

Bayram namazının kılınışı bu şekildedir. Camii imamı namaza başlamadan önce nasıl kılındığını anlatmaktadır.

SEVDİKLERİNİZ İÇİN RAMAZAN BAYRAMI MESAJLARI

* Damağınızı , ruhunuzu ve çevrenizi tatlandıran musmutlu güzel ve bereketli bir bayram dileriz.

* İslamın nurlu güneeşi kalbinize dolsun, makamın cennet Hz. Muhammed inşallah komşun olsun, günlerin musmutlu geçsin ve gönlünüz saadetle dolsun. Bayramınız mübarek olsun.

* Gecenin güzel yüzü yüreğine dokunsun, kötü rüyalar senden uzak olsun. Melekler uyurken başucunda olsun. Güneş bu geceye öğle bir dolsunki duaların kabul olsun. Ramazan bayramın mübarek olsun.

TAHİR YAVUZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!