Bebekleri Nasıl Yatırmalıyız?

Bir çok anne ve baba bebeklerini kulaktan dolma bilgiler ile değişik pozisyonlarda uyutuyor. Uzmanlar ebeveynlerin, bebeklerini sırt üstü yatırmaları gerektiğini vurguladı.

Bebekleri Nasıl Yatırmalıyız?
Bebekleri Nasıl Yatırmalıyız?Tahir Yavuz

Bazı ebeveynler kulaktan dolma bilgiler ile bebeklerini yetiştirmektedirler. Bebeklik zamanlarında en önemli konulardan biriside uyku pozisyonudur. Bir çok kişi bebeğini yüzüstü yatırmakta ve bunun bebeğe daha yararlı olduğunu sanmaktadır. Aksine bebeği yüzüstü yatırmak oldukça zararlıdır. Uyku pozisyonu doğru şekilde olmadığında çok kalitesiz uyku olacak ve hatta nefes yollarının kapanması nedeniyle boğulma ve Ani bebek ölüm Sendromu oluşabilmektedir.

Ebeveynlerin birçok kısmı kulaktan dolma bilgiler ile bebeklerinin uyku pozisyonunu ayarlamaktadır. Uzmanlar ise yaptıkları açıklamalarda bebeklerin sırt üstü yatırılmaları gerektiğini vurguluyor.

YANLIŞ BİLGİLER BEBEKLERİN HAYATINA MAL OLUYOR

Son yıllarda yapılan araştırmalarda bebeklerin yan bir pozisyonda, yüzüstü ve çok yumuşak yerlerde yatırıldığı belirlendi. Ayrıca ebeveynleri ile yatan bebeklerde azımsanmayacak kadar azdır. Uzmanlar bu şekilde yatırılan bebeklerin hayatlarına mal olabileceğinin açıklamasını yaptılar.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Göker, ''Bebeklerin yatırılma pozisyonları çok önemlidir. Yüzüstü yatırılmaları çok risklidir. Bu nedenle en az risk taşıyan yatırılma pozisyonu sırtüstüdür. Bazı ebeveynler bebeklerini sırtüstü yatırmaktan çekinmektedir. Bu şekilde yatırınca bebeğin kusmuğu ile boğulmasından korktuklarını dile getiriyorlar. Fakat bebeklerin sırt üstü yatırılıp kendi kusmukları ile boğulma riskleri, yüzüstü yatırılıpta gerçekleşen ABÖS riskine göre çok daha düşüktür. Özellikle uyku saatlerinde sırtüstü yatırılmaları önerilmektedir'' sözlerini kullandı.

BEBEKLER SIRTÜSTÜ YATMAYA ALIŞTIRILMALI

Bazı bebekler zamanla kendilerine özgü uyku pozisyonu belirlemektedirler. Kimisi yan yatmaktan hoşlanırken kimisi yüzüstü yatmayı tercih ediyor. Hangi poizyona alıştıysalar o pozisyondan farklı pozisyona geçince rahatsız olabiliyorlar. Bu nedenle uzmanlar ebeveynlere, bebeklerini sırtüstü uyku pozisyonuna alıştırmaları gerektiği konusunda uyarıyor.

TAHİR YAVUZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!