SGK Borçları Nasıl Öğrenilir? SSK Prim Nedir? GSS Öğrenci Borçları Silindimi?

SSK (Sosyal Sigorta Kurumu) hakkında birçok arama yapılmakta ve soru sorulmaktadır. Bunların en başında SGK borçları, SSK prim sorgulama ve öğrencilere çıkartılan GSS borçlarıda yer almaktadır. Bunların hepsinin cevabını haberimizde bulabileceksiniz.

SGK Borçları Nasıl Öğrenilir? SSK Prim Nedir? GSS Öğrenci Borçları Silindimi?
SGK Borçları Nasıl Öğrenilir? SSK Prim Nedir? GSS Öğrenci Borçları Silindimi? Tahir Yavuz

SGK borç sorgulama ve SGK prim sorgulama soruların en başında yerini almaktadır. Herkesin merak ettiği konu ise SGK borçları olmaktadır. Son zamanlarda gündemde olan en önemli konu ise GSS'nin vatandaşlara haberi olmadan çıkarttığı borçlar oldu. Özellikle öğrenciler bu durumdan bayağı yakındı. Bütün detaylara haberimizden ulaşabileceksiniz.

SGK prim ve gün sayısı sorgulamak için TC kimlik numarası yeterli olmaktadır. Bu sorgulamalar için şifreyede ihtiyaç duyulmuyor artık. SGK genel sitesinden bütün sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. SGK prim sorgulama, SGK borç sorgulama gibi sorularınızın cevaplarını öğrenmek için sadece TC kimlik numaranızı bilmeniz yeterlidir.

SSK PRİM NEDİR?

SSK ile ilgili olarak sıkça duyduğumuz kelimelerden birisi SSK primleridir. SSK primleri günü simgeler. SSK prim gününüzü sorgulayarak ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz. Ödenmekte olan her aylık primleri bir dahaki aya yansımaktadır. Yani bir aylık gecikme söz konusu olmaktadır. Bu durumlarda bazen endişe duyulmaktadır. Fakat panik yapacak bir durum yoktur. SSK primlerinizin ödenip ödenmediğini iş yerinizdende öğrenebilirsiniz.

SSK PRİM GÜN SAYISI NASIL KONTROL EDİLİR?

SSK'lı vatandaşların hepsi primlerini kontrol edememekte ve ya etmemektedir. Aslında herkesin düzenli olarak bu kontrolleri gerçekleştirmesi gerekmektedir. SSK prim gün sayısını öğrenmek ve kontrol etmek çok basittir. Bu prim gün sayılarının e-devlet sisteminde kayıtları bulunmaktadır. Buradan bütün çalışan SSK'lı vatandaşlar gönül rahatlığı ile borçlarını sorgulayabilir, prim günlerini kontrol edebilir ve istedikleri zaman sistem üzerinden bu bilgilerin yer aldığı dökümanları yazdırabilir. Bu bilgilere ise 4a hizmet bölümünden ulaşılabilmektedir.

Bu sistem sayesinde evinizden çıkmadan SSK primlerinizi, ödemelerinizin eksiksiz yapılıp yapılmadığını ve bütün bunların takibini hızlı bir şekilde yapıp sorgulayabilirsiniz. Bunları, e-devlet sistemine giriş yapıp dilerseniz e-devlet şifresi ile veya TC kimlik numaranız ile sorgulayabilirsiniz.

Çalıştığınız iş yerleri düzenli bir şekilde aylık SSK primlerinizi ödemek zorundadırlar. Ödenmeyen primler için şikayet etme hakkınız bulunmaktadır. SSk primleri alınan maaş üzerinden yatırılmalıdır. SSK primleri maaş yüksekliğine göre doğru orantılı bir şekilde artmaktadır. Maaş yükseldikçe SSK prim ödemeleride yükselmektedir.

Bazı işyerleri SSK primlerini az ödemek için, çalışanların maaşlarının bir kısmını asgari ücret olarak gösterip geri kalanını elden vermektedir. Bu şekilde SSK primlerinide asgari ücret üzerinden yani en düşük ücret ile yatırmaktadırlar. Bu durumlarda çalışan, işyerini şikayet etme hakkına sahiptir.

E-DEVLET ŞİFRESİ İLE SSK PRİM SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Ülkemizde her geçen gün e-devlet sistemini kullanan kişiler artmaktadır. E-devlet sistemi ile vatandaşlar birçok işlerini evlerinden halledebilmektedir. Artık devlet dairelerinde sıra beklemeden bazı işler buradan çok hızlı bir şekilde hallediliyor. Durum böyle olunca e-devlet sistemini kullananlar gün geçtikçe artıyor. E-devlet şifrelerini ise, bulunduğun ilçe veya ilin ptt şubesine giderek temin edebiliyorsunuz. Ufak bir ücret karşılığında şifreniz zarf ile size orada teslim ediliyor. Bu şifre ile e-devlet sistemine giriş yapıldığında, bütün kolaylıklarından faydalanılabilmektedir.

E-devlet sistemine buradan şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

GSS ÖĞRENCİ BORÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR? GSS ÖĞRENCİ BORÇLARI NASIL SİLDİRİLİR? GSS ÖĞRENCİ BORÇLARINA AFMI GELDİ?

GSS (Genel Sağlık Sigortası) 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren zorunlu kılındı. Bu durumda devletin sağlamakta olduğu sağlık yardımlarından yararlanamayan vatandaşlar, GSS primleri borçlarını ödeyerek bu sağlık yardımlarından yararlanmaya devam edebilmektedirler.

Her 18 yaşını dolduran vatandaş bu sağlık sigortası kapsamına girmektedir. Genel Sağlık Sigortası prim borcu bu yaşlardan itibaren yazılmaya başlanmaktadır. 18 yaşına giren bir çok bireyin genelde öğrencilik hayatı devam etmektedir. Bu durumda olan kişiler 25 yaşlarına kadar anne veya babalarının sigortalarından yararlanabilmektedirler. Bu durumda taraflarına borç yazılmamaktadır. Bu kişilerden hiçbir şekilde GSS ile alakalı olarak borç talep edilemez. Fakat bu kişiler öğrenci olduklarını beyan etmek zorundadırlar. Aksi halde borçlar kişilerin adına yazılmaktadır. Öğrenciliği devam eden ve 18 yaşına giren her birey, öğrenci belgeleri ile birlikte kuruma başvuru yapmaları gerekmektedir. Borcu olan kişiler ise öğrenci belgeleri ile kurumlara başvuru yaptıklarında borçları silinmektedir. Öğrenim hayatı sona eren kişiler ise zorunlu GSS kapsamına alınmaktadırlar.

BORÇLARIN SİLİNMESİ İÇİN ÖĞRENCİ BELGELERİ İBRAZ EDİLMELİ

Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü tarafından GSS borçları ve öğrenciler ile ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamalarda, GSS'nin 18 yaşını doldurmuş olan SGK, Bağ-Kur güvencesi ya da öğrenci olmayan her erkek bireyi kapsadığı yer aldı.

Genellikle sistemde borçlu olduğunu öğrenen öğrenciler bu duruma bir hayli karşı çıktı. Bu durumdan rahatsız olduklarını belirten öğrencilere yapılan açıklamalarda ise, bu kişilerin bölgelerinde yer alan en yakın SGK merkezine giderek buraya öğrenci belgelerini ibraz etmeleri gerektiği vurgulandı. Öğrenci belgeleri SGK merkezine sunulduğunda bireylerin borçlarının hepsinin silineceği belirtildi.

Öğrencilerin belgelerini senede bir kere olmak şartı ile SGK merkezine ibraz etmeleri gerekmektedir. Eğer belgeler SGK merkezlerine iletilmez ise öğrencilerde de borç çıkabileceği yapılan açıklamalar arasında yer almaktadır.

Öğrenciler, belgelerini bağlı oldukları okuldan ve ya e-devlet şifreleri bulunuyorsa bu sistem üzerinden kolayca alabilirler.

TAHİR YAVUZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!