Sabahları Erken Uyanmak İçin Tavsiyeler

Birçok kişinin en büyük sorunu haline gelen ''sabahları erken uyanamamak'', çoğu zaman çok ca sıkıcı olabilmektedir. Sabahları erken uyanmak için altın değerinde taktikleri haberimizde bulabileceksiniz.

Sabahları Erken Uyanmak İçin Tavsiyeler
Sabahları Erken Uyanmak İçin TavsiyelerTahir Yavuz

Sabahları erken uyanmak için, internette yazılmış birçok makale vardır. Çoğu birbirlerinin benzeridir. Genelde aynı şeyler yazılıp durulur. Haberimizde sizler için en önemli ve etkili bilgileri bulabileceksiniz. Erken uyanmak için neler yapmalıyız? Erken uyanamama sorunu? Sabahları dinç bir şekilde nasıl kalkılır? Bu sorularınızın yanıtlarını birazdan öğreneceksiniz.

ALARMLARDAN KORKMAYIN

Alarmları çoğumuz sevmeyiz fakat hem yatarken hemde kalkarken kullanabileceğimiz en önemli araçtır. Sadece erken kalkmak tabikide yetmiyor. Herkes bir şekilde erken kalkabilir. Asıl önemli olan uyandığımızda güne dinç bir şekilde başlayabilmektir. Bunun için ise yapabileceğimiz en iyi şey erken uyumaktır. Alarmı sadece sabahları uyanmak için değilde geceleri uyuyacağımız saat içinde kullanmalıyız. Kendinize o gün uyucağınız bir saat belirleyin ve alarmınızı kurun. Alarm çaldığında ise güne paydos edin.

SABAHLARI ERKEN VE DİNÇ UYANMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ

Bazılarımızın vücut saati vardır. Vücut saati nedir? diye soranlarınız olduğunu duyar gibiyim. Vücut saati olan insanlar genelde alarma ve onları uyandırması gereken bir kişiye ihtiyaç duymazlar. Saatleri geldiğinde uykusu gelir ve genelde uyanması gereken saatte sabah kaç olursa olsun uyanırlar. Üstelik bunlar için ne alarm kurarlar nede başka birşey. Tabi herkes böyle şanslı değil.

- Kesinlikle televizyon başından kalkıpta uyumaya gitmeyin. Uyku saatinizden önceki 2 saat boyunca kitap okuyun, yürüyüşe çıkın ve ya ertesi gün yapacaklarınızın planını yapın. Bu sırada ise yapacağınız bir güzel şey daha var oda, odanızı havalandırmaktır. Rahat ve temiz bir uyku için temiz hava şarttır.

- Yatmadan önce alkol, çay, kahve ve sigara kesinlikle içilmemelidir. Uykunun en büyük düşmanlarıdır bunlar. Sizi gece boyunca rahatsız eder ve büyük ihtimalle uyutmaz.

- Karnınız acıktıysa eğer, öğlen ve ya akşam yemekleri gibi yemeklere saldırmamanız gerekir. Hafif bir şeyler yemelisiniz. En iyisi meyve yemektir. Elma, portakal, mandalina, muz sizin için yeterli olacaktır. Süt ve süt ürünleride tüketmek uykunuz için yararlı olacaktır.

- Günü sırf uyumak ve yorulmak için geçirmeyin. Bazılarımız sırf yorulmak ve akşam uyuyabilmek için kendisini gün boyu yormaktadır. Ağır kardiyo antrenmanları ve ağırlık çalışmaktadır. Bunu tavsiye etmiyoruz. Eğer uykuda ciddi sorunlar var ise doktorunuza danışmalısınız.

- Tamamen karanlık odada uyumaya çalışın. Bu sizin rahat bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır. Gün boyu fazla şeker tüketilmemelidir.

- Sabah kurduğunuz alarmı yatağınızdan uzak biryere koyun. Böylece sabah alarmı kapatmak için yatağınızdan kalkmanız gerekecek. Buda sizin uykunuzu açmasına yardımcı olacaktır. Sakın alarmı ertelemeyin fazladan 5 dakika uyumak size hiçbirşey kazandırmayacaktır.

- Sabah uyandığınızda perdenizi ve pencerinizi açın mis gibi havayı içinize çekin. Bu uykunuzu iyice açmaya yardımcı olacaktır. Sakın yatağınıza birdaha dönmeyin. Hemen duşa gidin ve ılık bir duş alın. Zaten bundan sonra istesenizde uyuyamıycaksınız. Uykunuz artık açılmış ve çok dinç olacaksınız. Artık bundan sonra güzel bir kahvaltı ile gününüze başlayabilirsiniz.

 

Tahir Yavuz

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!