1,7 Milyon Yıllık Fosilde Kanser Hücresine Rastlandı

Bilim adamları yaptığı araştırmalar sonucunda 1,7 milyon yıl öncesine dayanan bir insan fosilinde kanserli bir dokuya rastladılar.

1,7 Milyon Yıllık Fosilde Kanser Hücresine Rastlandı
1,7 Milyon Yıllık Fosilde Kanser Hücresine RastlandıTahir Yavuz

Kanser hakkında önemli detaylar, bilim adamları tarafından bulundu ve açıklandı. Yapılan araştırmalar sonucunda 1,7 milyon yıl kadar öncesine dayanana bir insan fosilinde kanserli dokuya rastlandı. İnsan fosili Güney Afrika'da yer alan bir mağarada bulundu. Çok uzun yıllar öncesine dayanan fosil üzerinde araştırmalar ve deneyler yapıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda ise dokusunda kanserli hücre tespit edildi.

Johannesburg yakınlarında Swartkrans isimli mağarada bulunan 1,7 milyon yıl öncesine dayanan fosilin ayağında tesler yapıldı. Ayak parmağında çok ölümcül ve ender bir kanser türü olan ''osteasarkom'' kemik kanseri olduğu açıklandı. Bundan önce öncelere dayanan kanser türüne ise 120 bin yıllık bir fosilde rastlanmıştı. Araştırmacılardan Edward Odes ise yaptığı açıklamada, bildiğimizden çok daha önceleri insanların kanserle mücadele ettiğini açıkladı ve sözlerine ''Ozamanlar insanlar farkında olmasalarda bu hastalıklar yüzünden ölüyorlardı'' diyerek devam etti. Daha sonra kanserin insanlık tarihi kadar geriye dayandığını belirtti.

Swartkrans Mağarası'nde uzun yıllardır birçok fosil bulundu. Bu mağara İnsalığın Beşiği Dünya Mirası Listesi'nde baş sıralarda yer alıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!