Alkol Uyku Esnasında Ani Ölüme Sebep Olabilir

Yapılan araştırmalara göre, Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Ayşe Sezim Şafak alkolün, uyku esnasında ani ölüme sebep verebilieceğini ifade etti.

Alkol Uyku Esnasında Ani Ölüme Sebep Olabilir
Alkol Uyku Esnasında Ani Ölüme Sebep OlabilirTahir Yavuz

Yapılan araştırmalara göre, alkol tüketiminin uyku esnasında ani ölüme sebep verebileceğini belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Ayşe Sezim Şafak sözlerine şu şekilde devam etti:

''Apne 10 saniyeden daha uzun süreli solunum durmasıdır. OSAS uykuda tekrarlayan hava yolundaki daralmalar veya tıkanmalara bağlı soluk almada kesilmelerin oluşmasına denir. Tekrarlayan soluk kesilmeleri uykunun sürekliliğini bozar,  uyku düzenini bozarak, gündüzleri fazladan uyuklamaya neden olur'' dedi.

 

HÜCLERDEKİ OKSİJENİN AZALMASI BİR ÇOK SIKINTIYA YOL AÇIYOR

Öte yandan hücrelerin  oksijenlenmesi de azaldığından kalp damar hastalıkları olmak üzere bir çok hastalığın ortaya  çıkmasına neden olduğunu belirten Yrd.Doç.Dr. Şafak, OSAS hastalarının dikkat etmesi gereken bazı noktaları vurguladı.

''Aşırı kilo hastalığı bilinen en risk faktörüdür. Uzman doktor denetiminde diyet ve uygun egzersiz programları ile kilo vermek mümkündür.

Alkol yatmadan önce saatlerde alınması apnelerin daha sık ve uzun süreli olarak ortaya çıkmasına sebep olur.

Uyku ilaçları apnelerin sıklık ve süresini arttırabilmektedir. Bu sebeple uyku ilaçlarına sebep duyulduğunda uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir.''dedi

 

 

İnstagram Videoları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Bedava bonus veren siteler - hiperbet giriş - Asyabahis
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!