DÜNYA
Giriş Tarihi : 14-07-2019 12:15   Güncelleme : 14-07-2019 12:15

Alman medyası: Erdoğan Rus füzeleriyle Batı'yı vurdu!

Alman haber sitesi Die Welt'te yayınlanan Boris Kalnoky imzalı yazıda, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'ne pahasına olursa olsun' Rusya yapımı S-400'leri almasının nedenlerine değinildi.

Alman medyası: Erdoğan Rus füzeleriyle Batı'yı vurdu!


ABD ile Türkiye arasında soruna sebep olan S-400'ler Ankara'ya geldi. ABD'nin, NATO'nun ve onun ilan ettiği strateji ortağın sert eleştirilerine rağmen Türkiye neden 2,5 milyon dolara S-400 aldı?

 

Alman haber sitesi Die Welt'te yayınlanan Boris Kalnoky imzalı yazıda, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'ne pahasına olursa olsun' Rusya yapımı S-400'leri almasının sebebine değinildi.

Kalnoky "Erdoğan Rus füzeleriyle Batı'yı vurdu" başlıklı yazısında, Türkiye'nin bu kararının "geri dönüşü olmayacak nokta" olduğunu ve bundan sonra müttefik saflarından ayrılabileceğini öne sürüyor.

 

Yazıda, Türkiye'nin Rusya'yı Ortadoğu'daki meselelerde müttefik olarak gördüğünü ve NATO ile ABD'nin eleştirisine rağmen anlaşmaya sadık kalmasının sebebinin bölgede ABD'ye kıyasla Rusya'nın daha etkin olması olduğu ileri sürüldü.

Söz konusu ittifakın sebebi ile ilgili makalede geçen bir başka nokta ise, Türkiye ABD yapımı Patriot'ları almış olsaydı bile 2016'da yaşadığı darbe girişiminde Türk parlamentosunun bombalanması sırasında -ve bunun gibi durumlarda- ABD'nin  sistemi uzaktan kapatılma ihtimalinden endişe duymasıydı.

Son zamanlarda Donald Trump'ta Türkiye'ye Patriot sistemi satmayan Obama yönetimini suçlayarak Türkiye'ye adil davranılmadığını ileri sürmüştü. 

Birkaç ay önce ABD Türkiye'ye 3.5 milyon dolarlık Patriot anlaşması sunduysa da Ankara, Aralık 2017'de Rusya ile imzaladığı anlaşma kadar iyi şartlar taşımadığı için bu teklifi kabul etmedi.

S-400 füze savunma sistemlerinin ilk etaplarının Ankara'ya inmesi ile birlikte tartışmalar şiddetlenirken Türkiye, sistemlerin NATO ittifakı için herhangi bir tehdit oluşturmadığını ileri sürdü. Ancak NATO ve ABD Türkiye ve Rusya arasındaki ittifakı şiddetle eleştirdi ve Patriot sistemlerinin alınması gerektiğini ve S-35 anlaşmasının dondurulacağını yönünde açıklamalar yaptı.

Son günlerde Bloomberf, ABD Başkanı Donald Trump'ın ekibinin kararı ile önümüzdeki hafta sonunda Ankara'ya yönelik yaptırımların duyurulacağını belirtti.