Darbecilerin İzleri Türk Silahlı Kuvvetleri'nden Siliniyor

15 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen darbe girişimi sonrasında birçok sektörden bağlantılı personeller ihraç edildi. Türk mSilahlı Kuvvetleri'nden ise 3 bin 725 personel atıldı.

Darbecilerin İzleri Türk Silahlı Kuvvetleri'nden Siliniyor
Darbecilerin İzleri Türk Silahlı Kuvvetleri'nden SiliniyorTahir Yavuz

15 Temmuz'da gerçekleştirilmeye çalışılan darbenin ardından TSK'dan birçok personel kovuldu. Bunların arasında üst rütbelilerde yer almaktadır. Topalm 3 bin 725 personelin arasında 2 orgeneral, 9 korgeneral, 26 tümgeneral, 4 tümamiral, 91 tuğgeneral, 28 tuğamiral, 2 bin 195 subay ve 774 astsubay yer almaktadır. Ayrıca kimliği belirlenmiş ve kayıp olan 9 tanesi general ve amiral olan toplam 137 asker için arama çalışmaları sürdürülüyor.

Yapılan açıklamalara göre, olağanüstü hal içinde yayımlanmış olan kanun  hükmünde, kararnameler ile iligi milli güvenliğe tehdit oluşturulduğu belirlenen FETÖ'ye ait ve bununla irtibatı bulunan 3 bin 775 personelin Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişiklerinin kesildiği belirtildi.

Daha detaylı olarak 27 Temmuzda yayımlanan 668 kanun hükmünde kararnamede Kara Kuvvetleri Komutnalığı2na bağlı bulunan 87 general, 726 subay, 256 astsubay, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı içerisinde 32 amiral, 59 subay, 63 astsubay ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı bulunan 30 general, 314 subay ve 117 astsubay olmak üzere toplamda 684 askerin Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişkilerine son verildi. Bu kişilerin arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başyaveri olan Albay Ali Yazıcı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'ın emir subayı olan Yarbay Levent Türkkan ile başdanışmanı Albay Orhan Yıkılkan bulunmaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!