ABD, Gülen'in iadesi için resmi talep aldıklarını bildirdi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner yaptığı açıklamada, ülkelerinde bulunan Fethullah Gülen'in iadesi için Türkiye'den resmi talep aldıklarını belirtti. Ancak bu talebin 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi ile bir bağlantısının bulunmadığının altını çizdi.

ABD, Gülen'in iadesi için resmi talep aldıklarını bildirdi
ABD, Gülen'in iadesi için resmi talep aldıklarını bildirdiTahir Yavuz

ABD'nin Dışişleri Sözcüsü Mark Toner katıldığı basın toplantısında Gülen ile ilgili olan soruları yanıtladı. Toner, Türkiye'nin Gülen'in iadesi için resmi talebi kendilerine ilettiklerini belirtti. Ancak bu talepler doğrultusunda konuşmalarına, 15 Temmuz'da Türkiye'de yaşanan darbe girişiminin Gülen ile ilgisi olmadığını ekledi. Mark Toner'in yaptığı açıklama şu şekilde:

''Şu anda Türkiye'nin Gülen'in iadesi için resmi talepte bulunduğunu doğrulayabiliriz. Ancak gönderilen resmi talebte Gülenin, 15 Temmuz'da düzenlenen darbe girişimindeki rolü ile alakası bulunmamaktadır''.

Gülenin iadesi için kritik hafta

Bu hafta 15 Temmuz'da darbe girişimini gerçekleştiren Gülen'in Türkiye'ye iadesi için geçen kritik haftaydı. Gülen'in iadesi ile ilgili olarak görüşme sağlamak için ABD'nin Dışişleri ve Adalet Bakanlıkları yetkililerinden oluşan bir heyet Türkiye'ye geldi. Heyetin ardından 24 Ağustos tarihinde ABD başkanının yardımcısı Biden'de Türkiye topraklarına adım atacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!