İphone'u kısa sürede ele geçirilen casus yazılım engellendi

İsrail merkezli olan NSO Group'un geliştirdiği bir yazılım ve İphone'un açığından yararlanarak tek bir adımda telefonu ele geçirebildikleri açıklandı. Bu açıklama yetkilileri ve İphone'un çalışanlarını bir hayli şaşırtmaya yetti.

İphone'u kısa sürede ele geçirilen casus yazılım engellendi
İphone'u kısa sürede ele geçirilen casus yazılım engellendiTahir Yavuz

İsrailli şirket NSO Group İphone işletim sistemi olan İOS'taki açıktan yararlanarak telefonun tüm verilerini ele geçirebildiğini açıkladı. Elde edilen haberlere göre NSO Group'un geliştirdiği bu yazılım İphone'daki mesajları okuyabiliyor, şifreleri kayıt altına alabiliyor, multimedya öğelerine ulaşabiliyor, mail ve ayrıca rehber kişilerine koalyca ulaşım sağlayabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde gelen güvenlik güncellemesi ile bu açık kapatıldı. Fakat bu casus yazılım gündemde daha çok kalacak gibi gözüküyor. Hala güvenlikten endişe eden kullanıcılar mevcut. Bunun en büyük nedeni ise çok basit bir şekilde sisteme yerleşebilmesi ve kişinin bütün bilgilerine kolayca ulaşabilmesidir. iPhone telefonuna gelen bir mesaj içeriğinde yer alan linke tıklanması ile sisteme kolayca yerleşebiliyor. Üstelik bu yöntemle geliştirilen ve sisteme sızan ilk casus yazılım olmadığından kullanıcılar tereddütte kaldı.

Kanuyla alakalı olarak birçok açıklama geldi. Güvenlik sistemleri uzmanı olan Mike Murray yaptığı açıklamada,

''Bu casus yazılım şuana kadar gerçekleştirilen en basit ve etkili yöntemdir. Tek bir linke tıklanılarak birtek adımda iPhone'u tamamen ele geçirip kişilerin bilgilerine ulaşılmasını sağlamaktadır. Güvenliğiniz için en son yayınlanan İOS güncellemesini yüklemeli ve içinde link bulunan uygulamalara dikkat etmelisiniz'' sözlerine yer verdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!