Yıllardır bitmeyen pil görenleri hayrete düşürdü

Yıllar boyunca bitmeyen pil Fizikçi Robert Walker tarafından geliştirildi. Walker'ın bu şaheseri tam 176 yıldır ilk günkü gibi çalışmaya devam etmektedir.

Yıllardır bitmeyen pil görenleri hayrete düşürdü
Yıllardır bitmeyen pil görenleri hayrete düşürdüTahir Yavuz

Tam 176 yıldır bitmeden çalışan bir pil geliştirildi ve gündeme bugün oturdu. Fizikçi ve araştırmacı Robert Walker 176 yıl önce bir pil geliştirdi. Bu pili diğerlerindne ayıran en önemli özelliği ise günümüze kadar gelmiş olup hala çalışmasıdır. 1840 yılında ünlü Fizikçi tarafından alınan Oxford'daki Elektrikli Zil'e kendi geliştirdiği pilden taktı. Taktığı pil ile çalışan zil hala durmadı ve görenleri hayretlere düşürmeye yetti.

Bilim adamları ise hala pilin neden bitmediğini ve zilin nasıl çalıştığını bulamadı. Üzerinde detaylı araştırma yapabilmek için pilin bitmesini bekliyorlar. Fakat bu noktada akıllara gelen bir soru daha var, ''176 yıldır çalışan pil ne zaman bitecek?''. Bilim adamları ise konuyla alakalı olarak,

''Pilin ve zilin nasıl bu kadar zaman çalıştığını öğrenemedik. Bunun için pilin bitmesini beklememiz gerekiyor. İçini açıp parçalarını en ince detaylarına kadar incelemeliyiz. Kim bilir belkide 176 yıl daha bekliyeceğiz'' sözlerini açıklamalarına ekledi.

Pilin yapısı ile alakalı olarak bilinen tek bir açıklama var. Henüz ismi belli olmayan araştırmacının yaptığı açıklamada,

''İçi macunla kaplı olan bu pilin elektrolit olarak çalışması için içinde yeterli derecede sıvı bulunmalı. Ayrıca bulunan bu su, katı halde bir kükürt kaplama ile tutuluyor'' sözlerini ekledi. Şimdilik pilin yapısı ile alakalı olarak bilinen tek şey bunlardır.
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!