İsviçre'de devrim yaratacak otobüsler kullanıma açıldı

Sürücüsüz araçlar son zamanda popüler olmaya başladı. Birçok ülkede denemeler devam ederken bir adımda İsviçre'den geldi. İsviçre Posta Taşıma Araçları Anonim Şirketi, İsviçre'nin Sitte kentinde sürücüsüz otobüs tasarlayarak test etmeye başladı.

İsviçre'de devrim yaratacak otobüsler kullanıma açıldı
İsviçre'de devrim yaratacak otobüsler kullanıma açıldıTahir Yavuz

Sürücüsüz araç ve otobüs devrimi ülkeler arasında gittikçe yaygınlaşmaya başlıyor. Farklı farklı ülkeler bununla ilgili test ve denemelere çoktan başladı bile. Sürücüsüz otobüs çılgınlığına katılan bir diğer ülke ise İsviçre oldu. Posta Taşıma Araçları A.Ş., Sitte kentinde sürücüsüz otobüs testlerine başladı. Ayrıca Sitte kentinde teste çıkan bu otobüsü diğerlerindne ayıran en büyük özelliği ise herkesin binebiliyor olması oldu.

Sitte'de teste çıkan sürücüsüz otomobilin birçok özelliği bulunmaktadır. Bunlardan bir taneside çok dikkatli ve güvenli olmasıdır. Yolda ilerlerken aniden önüne bir yaya çıktığında otomatik olarak fren sistemi devreye girmektedir. Bunu ise araç içerisinde yer alan robot sürücü, ışık sensörleri ve kameralar sağlamaktadır.

İsviçre'nin Sitte kentinde bu otobüs yayaların kullanıma açıldı. Bundan önce Google'ın otobüsleri teste çıkmıştı fakat sadece yetkililer binebiliyordu. Bu otobüse ise isteyen herkes binebiliyor ve üstelik ücretsiz bir şekilde. Sürücüsüz otobüsleri teste çıkarak Posta Taşıma Araçları A.Ş. ise bu şekilde kısa mesafeli sürücüsüz otobüsleri teste çıkarıp kullanıma açan ilk şirket oldu. Fakat otobüs yolda ilerlerken yola sarkmış olan bir dalı bile tehlike olarak algılayıp ani frenler yapabiliyor ve ya yola ynalış park edilmiş bir aracın yanından geçmek yerine arkasında duruyor. Bu tür hatalarda ise araçta bulunan görevli sürücü olaya müdahale ediyor. Açıklamalarında ise, ''Bu şekilde yaşanan birçok kazaların önüne geçilebilirdi. Bu araçlar çok dikkatli'' sözlerine yer verdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!