NASA'nın en uzun Mars similasyonu başarıya ulaştı

NASA'nın 1 sene önce başlatılan Mars similasyonu sonunda tamamlandı. Similasyonda 6 kişilik bir ekip görev aldı ve tıpkı Mars'ta oldukları gibi davranış sergilediler.

NASA'nın en uzun Mars similasyonu başarıya ulaştı
NASA'nın en uzun Mars similasyonu başarıya ulaştıTahir Yavuz

NASA'nın 6 kişilik ekibi Mars similasyonu için 29 Ağustos 2015 günü göreve başladılar. Büyük bir bütçe ile başlayan çalışmalar bir yıl sonra bitti. NASA ekibi, similasyon için hazırlanan bölgede tıpkı Mars koşullarında yaşayabilcekleri gibi yaşadılar. Bilim adamlarının yaptığı açıklamalara göre ise, Kızıl Gezegen diye adlandırılan Mars'ta insanların üç yıla kadar yaşayabileceği yönünde.

Mars similasyon projesi Hawaii'de gerçekleştirildi. Bu similasyondan önce gerçekleştirilmiş 520 günlük bir proje daha var. Bu nedenle en uzun 2. deney olarak seçildi. Similasyon ekibi ise, ''Yaptığımız deneyden sonra Mars'a gönderilebilecek bir misyonun başarılı olabileceğine inancımız sonsuz'' açıklamasını yaptı.

Yapılan Mars similasyonu Hawaii Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi ve NASA sponsor oldu. Similasyon ekibinin içerisinde, Fransa'dan astro-biolog, Almanya'dan fizikçi, Amerika uyruklu bir pilot, bir mimar, bir gazeteci ve bir tanede toprak bilimci bulunuyordu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!