Hamilelikte mide bulantısına neler iyi gelir?

Kadınların hamilelik dönemlerinde en zor zamanlardan biriside miğdelerinin bulandığı vakitlerdir. Bu sorunla genelde sık sık karşılaşırlar. Bunlara önlem olarak birçok şey denenebilir. Hamilelikte miğde bulantısına iyi gelecek önlemleri haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Hamilelikte mide bulantısına neler iyi gelir?
Hamilelikte mide bulantısına neler iyi gelir?

Gebelikte Mide Bulantısına İyi Gelebilecek Önlemler

Hamile kadınların en çok şikayetçi oldukları şeylerden biri de mide bulantısıdır. Gebelikte mide bulantısı özellikle hamileliğin ilk trimesterin de yani ilk üç ayında görülmekte olup oldukça rahatsız edicidir.

Gebelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

Gebelik döneminde mide bulantısı beraberinde kusmayı da getirir. İşte bu bulantı ve kusmanın olmasının en büyük sebebi değişim gösteren hormonlardır. Bu bulantılar özellikle de ikiz bebeklere hamile olan anne adaylarında daha fazla görülmektedir. Mide bulantısının şiddeti bir tane bebeğe gebe kalan anne adayına göre daha fazla artar. Gebelik dönemlerinde mide bulantısı ilk üç aydan sonra yavaş yavaş ortadan kaybolmaya başlamaktadır. Fakat bazı durumlarda doğuma kadar mide bulantıları devam edebilmektedir. Hamilelik döneminin 4. veya 5. haftasında ortaya çıkan bu mide bulantıları fazla olur ve sıvı kaybı da yüksek olursa tıbbi müdahale edilmesi şart hale gelir. Normal seviyedeki mide bulantıları ise evde alınabilecek bazı tedbirler ile kontrol altına alınabilmektedir.

Gebelikte Meydana Gelen Mide Bulantıları İçin Alınabilecek Önlemler

  • Gebelik dönemlerinde yaşanan mide bulantıları için zencefil kullanılmasını önerebilirim. Zencefil doğal bir bitki olup mide bulantısı şikayetini tedavi etmek için zencefil çayı günde iki defa içilmelidir. Ek olarak kokusunun bile mide bulantısına iyi geldiğini bildiğimiz mucizevi bir meyve olan limonu ister sade şekilde isterseniz zencefil çayınıza damlatarak tüketebilirsiniz.
  • Gebelik döneminde sindirimi kolay olan besinler tüketilmelidir. Özellikle de çok yağlı ve protein değerleri yüksek olan gıdalardan vazgeçmek gerekir. Bu tür gıdaların sindirimi zor olduğu için mide bulantısı sorunlarını arttırır. Ayrıca hamilelik döneminde meydana gelen mide bulantısı ve kusmayı  geçirmek için tuzlu krakerler de tüketilebilir.
  • Mide ekşimesine neden olmadığı sürece bulantılar için taze nane yapraklarını suyun içine atarak ya da çayı yapılarak tüketildiğinde mide bulantısı sorununa iyi geldiği görülmüştür.
  • Mide bulantısı ve kusma çok olduğu zamanlarda sıvı kaybı da artacağından bol su tüketilmelidir ancak suyu tek seferde değil yudum yudum  ve yavaş yavaş tüketmek daha sağlıklıdır.
  • Yeşil elma da gene mide bulantısı ve kusmaya iyi gelen besinler arasındadır.
  • Oda sürekli havalandırılmalıdır.
  • Açık havada spor yapılmalıdır.
  • Sindirimi kolay olan besinlerle beslenmeyi tercih edin.
  • Bulantı ve kusmanın çok olması hiperemezis gravidarum olarak adlandırılır. Bu durumda doktora başvurulmalıdır. Kusmanın şiddetine bağlı olarak kilo kaybına, dehidrasyona, kanda veya idrarda ise  toksinlerin birikmesine yol açabilir. Aşırı mide bulantısı, tansiyon düşüklüğü, baş ağrısı, kalp çarpıntısı önemli belirtilerindendir.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor