Kanserojen Madde Testlerine Dikkat

Kaserojen maddeler hemen hemen hayatımızın her alanında bulunmaktadır. Giydiğimiz ayakkabılardan, evlerimizin pencerelerine kadar her alanda kanserojen madde bulunmaktadır.

Kanserojen Madde Testlerine Dikkat
Kanserojen Madde Testlerine Dikkat Yeni Kalem

Kaserojen maddeler hemen hemen hayatımızın her alanında bulunmaktadır. Giydiğimiz ayakkabılardan, evlerimizin pencerelerine kadar her alanda kanserojen madde bulunmaktadır. Peki, bu maddelerin neler olduğunu nerden bilebiliriz? Bunlardan en çok kullanılanı da fitalat denilen kimyasal bir maddedir. Fitalat testi ve fitalatın ne olduğu konusunda bir fikriniz yoksa daha detaylı bilgiyi laboratuvar.com web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Fitalat Nedir?

Fitalat, plastik malzemelere esneklik vermek için kullanılmaktadır. sert plastiklere eklenerek onların esnek olmasını sağlarlar. Suda çözünürlükleri azdır ancak yağda çözünürlükleri yüksek derecededir. Uçuculuk oranları da azdır. Ftalat PVC yani polivinil klorür ürünlerinde kullanılmaktadır. İnşaat malzemelerinde, borular, ambalaj ürünler, elektrik tesisatı, duvar kaplamalar, masa örtüleri, oyuncaklar, ayakkabılar, halılar, yağmurluklar, ojeler, kozmetik ürünler gibi hayatımızın her alanındaki olmazsa olmaz malzemelerimizde mevcuttur. Gıda ambalajları üreten şirketler fitalat testi yaptırmakta zorunludurlar.

fitalat türlerinden çoğu yiyecekler ve kozmetik ürünlerle insan vücuduna girebilmekte ve ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Fitalatlar anne sütünden bebeğe geçebildiği gibi plasitk malzemeleri bebeklerin emmesi sonucu da bebeğin vücuda girebilmektedir.

Fitalat Testi Hangi Ürünlere Yapılır?

Hayatımızda bulunan bütün malzemelere ftalat testi yapılmalıdır. Belirli ürünlerde bulunabilirlik miktarı varken, gıda ürünlerinde bulunmamalıdır. Oyuncaklarda ve kozmetik ürünlerde Binde bir oranında fitalat bulundurulması yasal hale gelmiştir.

Üreme ve gelişim bozukluğuna sebep olabildiği için kullandığımız malzemelere phtalate test yapıldığını bilmemiz bizim yararımıza olacaktır.

Fitalat testleri konusunda laboratuvar.com web sitesi uzman kadrosuyla hizmet vermektedir. Eğer bir üreticiyseniz ya da duyarlı bir kullanıcıysanız siz de ürünlerinizin fitalat yönünden incelenmesi için laboratuvar.com uzman ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

https://www.laboratuvar.com/tekstil-testleri/kimyasal-ve-ekolojik-testler/fitalatlar

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi