betgram betgram
BÜTÜN DÜNYA KARDEŞ OLSA

BÜTÜN DÜNYA KARDEŞ OLSA

Bir düşünün bütün Dünya'nın kardeş olduğunu ve herkesin mutlu bir şekilde yaşadığını. Hırs yok, kin yok savaş yok. Bir hayal edin herkes kardeş gibi yardımsever ve iyilik yapmak alışkanlık haline gelmiş.

 

Nede güzel olurdu iyiliğin alışkanlık haline geldiği bir Dünya'da yaşamak. Herkes mutlu, huzurlu ve refah bir şekilde yaşamlarını sürdürüyor. Ama ne yazıkki şuanki Dünya'dan biraz uzakta bunlar. Şuan etrafımızı kin,hırs ve savaş almış durumda. Her yerde kan dökülüyor ve canlar yanıyor. Çoğumuz çekip gitmek isteriz ve hatta ölmek isteriz. Gelin el ele verelim ve bulunduğumuz çevreleri güzelleştirelim. Kavga etmeyelim. Küfür etmeyelim. Kin tutmayalım. Hırslanmayalım. Hırs insanın gözünü kapatır ve kör eder. Etrafındaki insanları görmez ve hedefine ulaşmak için bir çok insanı kırabilir ve hatta ezip geçebilir. Bunu yerine çaba gösterelim. Hırs ve çaba arasında dağlar kadar fark vardır. Çabalamak hırslanmaktan çok daha masum ve etkilidir. Mesela birisiyle kavgamı ettik. Biz dur diyelim önce. Birisi ile küsmüyüz ilk biz çicek götürüp özür dileyelim hatta haklı olsak bile. Böyle durumlarda gurur yoktur. İnsanlık vardır. Küs kalmak, hırslı olmak, kinli olmak bunlar insanın içini yer bitirir ve mutsuz yapar. Biz mutsuz olunca ister istemez çevremizdeki insalarıda mutsuz ederiz. Mesela bir gün huzur evine gidip hiç ziyaret edilmeyen teyze ve amcaları ziyaret edelim bir buket çiçek ile. İnanın mutlulukları sizi ağlatabilir. Başkalarını mutlu etmenin birde bize verdiği mutluluk diye bir şey vardır. Ayrıca gülümseyelim surat asmayalım. Evden çıkınca kapıcıya gülümseyin günaydın deyin. Sabah tanımadığınız insanlarla günaydınlaşın. Bir süre sonra kuvvetli bir kardeş gibi ilişkiniz olabilir.

 

Çevremizi şekillendirmek için bir şeyler yapmalıyız. Her şeyi görmemezlikten gelmemiliyiz. Haksızlık yapanları uyarmalıyız. Hakkını savunamayanlara yardımcı olmalıyız. Dünyanın çivisi çıkmak üzere fakat daha çıkmadı. Dünyayı şekillendirmek ve düzeltmek biz insanların elinde.

 

(İzinsiz kopyalanması ve çoğaltılması yasaktır.)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nın 6'ıncı gününde 550 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın karşı çıktığı Barış Pınarı Harekatı'na sosyalist Venezüella destek verdi