OLUMSUZLUK KAVRAMI. (Ben Yapamam)

OLUMSUZLUK KAVRAMI. (Ben Yapamam)

          Olumsuzluk kavramı benim hayatımı zamanında o kadar meşgul etmiştiki hayatımı altüst ediyordu. Fakat bir zaman sonra anladımki bunun bana hiç bir yararı yok. Getirisi sıfır götürüsü ise paha biçilemezdi bu düşüncelerin.

      

          Özellikle genç ve ergenlik döneminde bulunan insanların hayatında yer alan bu kavram onların hayatlarını küçük yaşlardan oldukça fazla etkilemektedir. Okul çağında bulunan bu kişiler sürekli sosyal çevre içerisinde bulunduklarından dolayı bu tarz düşünceleri yüzünden çevresindeki insanlar tarafından hoş görülmemektedir. Peki bu olumsuzluk kavramının içinde bulunan insanlar ne düşünürler? Mesela en çok karşılaştığımız sözcük ''ben yapamam'' sözcüğüdür. Halbuki kişi ''yapamam'' dediği şeyi hiç denememiştir. Hiç uğraşmamış belkide hiç düşünmemiştir. Çünkü yapamayacağını düşündüğünden, eylem aklında hiç yer etmemiştir. Yapamam kavramı bence çok saçma bir kavram. Bu kendine güvensizliği apaçık gösteren bir sözdür. Bunun yerine kişi yapamam dediği veya yapamayacağını düşündüğü şeyi denese ya yapmış olacak yada yapamamış olacak. İşte burada yapamam ile yapamadım arasındaki farkı görebilmek gerekiyor. Birisi tembeldir diğeri ise kendinden o kadar emindirki yapmayacağını düşündüğü halde denemiş fakat yapamamıştır. Yapamam diyen insan birdaha hiç bir zaman denemeyeceği için hep yapamayan olarak kalacak. İnsan deneyerek ve yanılarak doğruyu bulur. Hayatında çok başarılı olan insanlar başarısız birisine göre bin kat daha fazla hata ve yanlış yapmıştır. Çünkü onlar yapamam demedi, denedi fakat yapamadı ve yanlışlarını görerek farklı yoldan gitmeyi denediler. Aslında başarılarının adı altında bu yatar. 

 

          Bence bir insan kesinlikle yapamam, ben başaramam, beni aşar, zaten yapamayacağım uğraşmaya değmez gibi kavramlara hayatında yer vermemeli. Yapamayacağınızı düşündüğünüz herşeyi deneyin. Olumsuz düşündüğünüz herşeyi bir kerede olsun olumlu düşünmeyi deneyin. Bence bir çok şey yoluna girecektir hayatınızda. Ben çevremden edindiğim tecrübelerim ile yazıyorum bunları. Son olarak denemekten korkmayın sizden bir götürüsü olmaz fakat getirisi hayatınızı değiştirebilir.

 

Tahir YAVUZ'un Kaleminden ...                                     

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
Galatasaraylı Diagne'den açıklama
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor
CHP Sözcüsü Öztrak'tan dikkat çeken açıklamalar: Yeni saldırılara göz kırpılıyor